×

Dlaczego niebo jest mętne? Niepokojące zjawisko wywołane jest chmurą pyłu

Dlaczego niebo jest mętne? Mleczne, szaroniebieskie zabarwienie nieba może zadziwiać, może też nieco przerażać. Ale do tego widoku powinniśmy się przyzwyczaić, bo mamy z nim do czynienia coraz częściej. Do Polski napływa gorące powietrze znad Afryki, a wraz z nim pył saharyjski.

Ekstremalne upały

Do Polski dotarła fala afrykańskiego upału. Najpierw dotknęła Francję i Hiszpanię, potem zaczęła się przemieszczać nad kolejne kraje Europy, przynosząc rekordowe temperatury. W niedzielę (19 czerwca) w znacznej części Polski termometry mogą wskazywać nawet ponad 30 st. C. Natomiast w rejonie Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na północy Dolnego Śląska, zdaniem synoptyków IMGW, temperatura może sięgnąć nawet 37 st. C.

Gdy spoglądamy w niebo przy takich temperaturach, raczej spodziewamy się, że będzie ono bezchmurne i błękitne. Tymczasem w sobotę oraz niedzielę, niebo nad Polską będzie miało mętny (mleczny), szaroniebieski kolor.

Dlaczego niebo jest mętne?

To nietypowe zabarwienie nieba ma związek z pyłem saharyjskim, który dotarł już nad Polskę. Jak podaje TVN Meteo, największe stężenie pyłu prognozuje się nad północnymi regionami, nad rozwijającym się burzowym frontem atmosferycznym.

Wraz z gorącym powietrzem znad Afryki dotarł do Europy pył znad Sahary

– poinformowała synoptyczka TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Drobinki pyłu są świetnymi jądrami kondensacji dla skraplającej się pary wodnej, tym samym pył pomoże w rozbudowie chmur na froncie, jakby samego kontrastu termicznego było mało

– dodała synoptyczka.

Formująca się nad Saharą chmura pyłu, to mieszanka powstała z niżu i wyżu, która powoduje, że silny wiatr unosi drobinki saharyjskiego piasku. Następnie chmura wędruje wzdłuż oceanu aż dotrze do wybrzeża. Potem opada ku ziemi, zostawiając po sobie warstwę pyłu osiadającego na powierzchniach.

Warto podkreślić, że to fascynujące zjawisko może być niebezpieczne, szczególnie dla osób, które mają problemy z górnymi drogami oddechowymi

.

Fotografie: Sat24.com (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować