×

Mięsożerna bakteria w Bałtyku „pożarła” nogę mężczyzny

Mięsożerna bakteria w Bałtyku czai się na nieostrożnych turystów. Potrafi być groźna dla zdrowia, o czym przekonał się pewien mężczyzna.

Mięsożerna bakteria w Bałtyku

Bakterie i patogeny potrafią doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych zmian w naszym organizmie. 30-letni mieszkaniec Międzyzdrojów uskarżał się na ból nogi, gdyż kończyna puchła w okolicach uda. Wezwane na miejsce pogotowie zabrało go do szpitala w Świnoujściu.

Tam lekarze doznali niezłego szoku — w miejsce, gdzie powinny być mięśnie, znaleźli wyłącznie płyn wypełniony drobnoustrojami. Bakteria, spożywając tkankę miękką człowieka, intensywnie się rozmnażała. Płyn, który znajdował się w mięśniach, jest skutkiem tego procesu.

Bakteria nazywa się Vibrio Vulnificus i występuje w morskich wodach. Jej obecność w ludzkim organizmie może skutkować zapaleniem tkanek miękkich, posocznicą, a nawet śmiercią. Z reguły jednak nie jest ona aż tak groźna dla zdrowia. Warto się jej jednak wystrzegać.

Obecnie lekarze robią, co mogą, aby uratować nogę mężczyzny. W sezonie kąpielowym w 2020 roku w rejonie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zgłoszono osiem przypadków zakażeń tą bakterią, jednakże nie odnotowano jednak zgonów związanych z infekcją.

Jak uniknąć zakażenia?

Przede wszystkim zachowując higienę, spędzając czas nad morzem i unikając źle przygotowanych potraw. Przecinkowiec nie jest groźny, jednakże pośród nas są ludzie, którzy mają zwiększone ryzyko zakażenia się tą bakterią. Do tych czynników zaliczamy:

  • choroby wątroby,
  • choroba alkoholowa,
  • przewlekłe choroby płuc,
  • osłabienie układu immunologicznego,
  • podeszły wiek,
  • wirus HIV oraz AIDS,
  • nowotwory,
  • choroby serca i układu krążenia.

Infekcja następuje w wyniku zjedzenia niedogotowanej ryby morskiej. Inną drogą zakażenia jest kąpiel z otwartymi ranami, zadrapaniami czy rozcięciami, ewentualne spożycie wody morskiej. Wówczas dostaje się ona do krwiobiegu, skąd może doprowadzić do problemów zdrowotnych.

Źródła: radioszczecin.pl, 5mindlazdrowia.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Pixabay, www.youtube.com

Może Cię zainteresować