×

Polacy odkryli czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Co zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19? Poznanie odpowiedzi na to pytanie zdaje się być bardzo istotne w kontekście walki z pandemią. Czyżbyśmy właśnie ją poznali? Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) przekazali w miniony wtorek, że identyfikowali wariant genetyczny predysponujący do ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wspomniany wariant, który może posiadać ma nawet 14% Polaków, ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko śmierci chorego.

ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Pixabay

Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Badanie naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) rzuca nowe światło na przypadki osób, które ciężko przechodzą zakażenie COVID-19. Odkrycia dokonano w ramach prac nad projektem dofinansowanym przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy w Warszawie oraz firmą technologiczną ImageneMe. W badaniu, w którym przebadano łącznie 1,5 tys pacjentów z COVID-19, swój udział miało także kilkanaście ośrodków klinicznych w Polsce.

Jak podaje UMB, wnioski badaczy mają zostać przedstawione w czwartek w Białymstoku na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezesa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego. Pewne obiecujące informacje zostały jednak opublikowane już wcześniej:

W projekcie kierowanym przez prof. dr. hab. nauk medycznych Marcina Moniuszko oraz dr. hab. nauk biologicznych Mirosława Kwaśniewskiego udało się zidentyfikować wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu oraz śmierci z powodu COVID-19. Szacuje się, że posiada go nawet 14 proc. Polaków, choć ogółem w populacji europejskiej występuje z częstością około 9 proc. Zdaniem autorów odkrycia, może ono pomóc we wczesnym identyfikowaniu tych najbardziej zagrożonych pacjentów

– podała uczelnia

ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Pxhere

Geny w znaczący sposób mają wpływ na to, w jaki sposób przechodzimy zakażenie wirusem SARS-CoV-2

Badanie wykazało, że oprócz zaawansowanego wieku i otyłości, czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, i to nawet bardziej istotnym niż tak zwane choroby współistniejące, jest nasz profil genetyczny. Posiadanie jednej z wersji genu zlokalizowanego na chromosomie 3 sprawia, że w przypadku zakażenia koronawirusem jesteśmy ponad dwukrotnie bardziej narażeni na ciężki, a nawet śmiertelny przebieg COVID-19

– podano w komunikacie

Wiedza zdobyta przez naukowców jest podstawą do opracowania testu genetycznego, który pozwoliłby zidentyfikować osoby ze wspomnianym wariantem genetycznym. Stworzenie takiego testu nie powinno być trudne, a sam test może odgrywać bardzo istotną rolę w ograniczeniu liczby osób hospitalizowanych, a zwłaszcza ofiar śmiertelnych pandemii. Wiedząc, że posiadamy jedną z wersji genu zlokalizowanego na chromosomie 3, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Bardzo możliwe, że pozytywny wynik testu na ściśle określony wariant genetyczny skłoniłby większą część populacji do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, która jest kluczowa w walce z wirusem.

ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19
Pixabay
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl

Może Cię zainteresować