×

Jak sprawdzić, czy przechodziłem COVID-19? Wirusolog zdradził prosty sposób

Nie jesteś pewny, czy miałeś koronawirusa? Jak sprawdzić, czy przechodziłeś COVID-19, nawet jeśli nie towarzyszyły Ci przy tym żadne objawy? Wirusolog zdradził prosty sposób, który da jednoznaczną odpowiedź.

Reklama

COVID-19 jednym z najbardziej zagadkowych wirusów

COVID-19 wciąż stawia przed nami wiele pytań. Jednym z tych, które towarzyszy nam niemal od początku pandemii, jest to, o fakt dlaczego jedni przechodzą zakażenie bezobjawowo, inni łagodnie, kolejni lądują w szpitalach, a jeszcze następnym wirus nie daje szans na przeżycie. Oczywiście, ryzyko powikłań i zgonu zwiększają m.in. choroby współistniejące i nie ulega to najmniejszych wątpliwości. Wciąż odnotowywane są jednak przypadki osób w pełni silnych i zdrowych, dla których wirus okazał się być śmiertelny. W rzeczywistości nie wiemy, jak będzie przebiegać zakażenie, dopóki nie doświadczymy wirusa na „własnej skórze”.

Walkę z wirusem niewątpliwie utrudnia fakt, że COVID-19 potrafi być zupełnie bezobjawowy. Zarażać mogą więc nim osoby, które wyglądają na zupełnie zdrowe. Tymczasem są one nosicielami wirusa, który dla innych może okazać się niebezpieczny.

Reklama

Jak sprawdzić, czy przechodziłem COVID-19?

Jak sprawdzić, czy przechodziłeś COVID-19? Odpowiedzi na to pytanie udzielił wirusolog prof. Włodzimierz Gut w wywiadzie dla PAP. Zdradził, że nawet osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo i nie wiedzą, czy były zakażone, dzięki tej metodzie mogą to sprawdzić. Wystarczy do tego dostępny w aptece test.

Obecne na rynku są trzy rodzaje testów — jakościowe, półilościowe oraz ilościowe. Testy jakościowe informują jedynie o możliwości kontaktu z koronawirusem. Natomiast testy ilościowe badają także ilość przeciwciał. Tym samym niektóre testy ilościowe pozawalają określić, czy dana osoba posiada przeciwciała uzyskane w wyniku szczepienia, czy przeszła bezobjawowo koronawirusa i także z tego powodu uzyskała odporność. Takie testy wykrywają obecność dwóch białek – fosfoproteiny nukleokapsydu (N) oraz podjednostki S1 białka kolca (S). Osoba, która przechorowała COVID-19 może wytwarzać przeciwciała skierowane zarówno przeciwko białku S, jak i białku N. Natomiast osoba, która jedynie została zaszczepiona, wytworzy tylko i wyłącznie przeciwciała przeciwko białku S.

Białka stanowiące osłonkę mRNA wirusa są w wirusie, natomiast nie zawiera ich szczepionka, więc nawet osoby zaszczepione trzykrotnie mogą się dowiedzieć, czy miały bliskie spotkanie z patogenem

Warto dodać, że w ten sposób nie określimy, kiedy dokładnie miało miejsce zakażenie. Nie mniej jednak z pewnością jest to „metoda” godna uwagi.

Źródła: www.papilot.pl, www.pap.pl

Może Cię zainteresować