×

Najgorszy wakacyjny koszmar przed nami! Zmora urlopowiczów powraca

Sinice już w Bałtyku! Piękna pogoda cieszy urlopowiczów. Wszak niejeden mógł się już przekonać, że nad polskim morzem można zmarznąć również latem. Ale wysokie temperatury mogą także skutkować zakwitem sinic. IMGW ostrzega i wskazuje, że niektóre kąpieliska lepiej omijać.

Sinice już w Bałtyku!

W ostatnich dniach pogoda zdecydowanie dopisuje i zachęca do wypoczynku nad wodą. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy udali się nad Bałtyk.

Gdy termometry wskazują ponad 30 stopni Celsjusza, nawet w cieniu, wydawać by się mogło, że są to idealne warunki dla tych, którzy zdecydowali się spędzić urlop nad polskim morzem. Jednak z entuzjazmem lepiej się wstrzymać, bo taka pogoda to również najlepsze warunki do zakwitu sinic. A te, jak wiemy, są koszmarem wczasowiczów i potrafią skutecznie zepsuć wypoczynek nad wodą.

Ostatnie słoneczne i bardzo ciepłe dni sprawiły, że temperatura wody w zbiornikach wodnych wyraźnie się podniosła. Na Zalewie Wiślanym w punkcie pomiarowym Tolkmicko w dniu 27.06.2022 temperatura wody przekroczyła 21 stopni Celsjusza i dalej rośnie na skutek operacji słonecznej i napływu ciepłego powietrza. Nieco chłodniejsza woda rzędu 17-20 stopni Celsjusza występuje wzdłuż większości polskim wybrzeżu Bałtyku. Początek sezonu urlopowego zapowiada się wyjątkowo zachęcająco do plażowania i kąpieli

– czytamy w poście IMGW na Facebooku.

Takie warunki sprzyjają również zakwitu sinic (bakterii należących do jednych z najstarszych organizmów na ziemi) w jeziorach i wodach Morza Bałtyckiego będącego następstwem procesu eutrofizacji, czyli 'użyźniania' zbiorników wodnych na skutek zwiększonego dopływu ładunków biogennych takich jak azot czy fosfor

– zaznacza IMGW.

Jak wyjaśnia IMGW, zanieczyszczenia pochodzą z wielkoobszarowych terenów rolniczych, ale i z nieoczyszczonych ścieków gospodarstw domowych.

Gdzie można się bezpiecznie kąpać?

Zanim udasz się na plażę, możesz sprawdzić, czy w kąpielisku nie pojawiły się już sinice. Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi rejestr kąpielisk i regularnie bada w nich wodę. Mapę z aktualinymi danymi znajdziesz TUTAJ.

Wczoraj GIS poinformował, że na „czarnej liście” znalazło się kilka akwenów w woj. łódzkim i wielkopolskim. Chodzi o kąpieliska:

  • w Pilicy w Kurnędzu w województwie łódzkie, w powiecie piotrkowskim;
  • Kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim w województwie łódzkie;
  • Jezioro Malta w Poznaniu w województwie wielkopolskim

Natomiast z informacji przekazanych niedawno przez IMGW wynika, że sinice pojawiły się już w Zatoce Gdańskiej, a dokładnie w Zalewie Wiślanym. Póki co ich ilość nie zagraża zdrowiu wczasowiczów, dlatego wszystkie nadbałtyckie kąpieliska pozostają otwarte.

Przypomnijmy: sinice to groźne bakteria, które występują w wodach słonych i słodkich. Pojawiają się, gdy temperatura wody osiągnie powyżej 16-20 stopni (a czasem i w chłodniejszych temperaturach). Tymczasem temperatura wody w Bałtyku wynosi (29 czerwca, za IMGW-PIB):

  • Świnoujście – 21,5°C
  • Międzyzdroje – 20,4°C
  • Kołobrzeg – 19,6°C
  • Ustka – 17,5°C
  • Władysławowo – 17,0°C
  • Hel – 18,2°C
  • Puck – 24,2°C

Sinice negatywnie wpływają na zdrowie ludzi i mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt. Podczas zakwitu sinic, woda robi się mętna i zmienia kolor na zielony.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij