×

Masowe zakwity sinic nad Bałtykiem. Wczasowicze mogą zapomnieć o kąpielach

Masowe zakwity sinic nad Bałtykiem. Wszystkie osoby, które planują wyjazd nad polskie morze, powinny rozważyć zmianę wakacyjnego kierunku. Sanepid ostrzega przed niebezpieczeństwem jakie niesie silnie zanieczyszczona woda.

Masowe zakwity sinic nad Bałtykiem

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, większość Polaków zdecydowała się spędzić tegoroczne wakacje w kraju. W związku z tym, najchętniej wybieranym wakacyjnym kierunkiem jest Morze Bałtyckie. I choć ostatecznie bony wakacyjne 1000+ trafią wyłącznie do wąskiej grupy społecznej, to brak finansowego wsparcia nie jest przeszkodą w spędzeniu urlopu nad Morzem Bałtyckim.

Okazuje się jednak, że nawet zasobny portfel nie jest w stanie nic poradzić wobec przeciwności ze strony natury. Główny Inspektorat Sanitarny zamknął kąpieliska w Sopocie, Kamiennym Potoku, Kolibie oraz cztery plaże w Gdańsku. Przyczyną tej decyzji jest wykwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje w następujących miejscach: Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Molo Brzeźno; Dom Zdrojowy Brzeźno; Jelitkowo; Jelitkowo Klipper oraz w Gdyni Redłowie. Zakwit sinic zaobserwowano również w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim.

Jest niebezpiecznie

Sanepid uspokaja, że na pozostałych, czyli około 60 nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, woda jest wolna od sinic i można się w niej kąpać. Należy jednak mieć na uwadze, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Niemniej jednak w wielu miejscach całkowicie zabronione jest wchodzenie do wody. Oprócz skutków zewnętrznego zetknięcia się z sinicą w postaci wysypek skórnych i zaczerwienienia spojówek, także połknięcie zanieczyszczonej wody może wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunkę czy bóle brzucha.

GIS przypomina, że nawet wdychanie aerozoli unoszących się z sinic jest szkodliwe.

Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody (np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, czy zakwit jest niebezpieczny czy też nie

Zakwity sinic są charakterystyczne dla Morza Bałtyckiego. Ich obecność ma bezpośredni związek z zanieczyszczeniami uwalniającymi się z zatopionych na dnie wraków z okresu II wojny światowej.

Aktualne informacje WSSE Gdańsk

Informacji na temat kąpielisk należy śledzić na bieżąco. Sytuacja jest bowiem zmienna i w kolejnych miejscach sanepid może wprowadzać zakaz kąpieli.

Można to robić na przykład na profilu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku na Twitterze.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować