×

Sinice w Bałtyku! Sanepid zamknął aż 14 kąpielisk. Najgorzej jest w Sopocie

Sinice w Bałtyku: ze względu na pojawienia się w wodzie zakwitów sinic, sanepid zdecydował o zamknięciu 14 kąpielisk nad Bałtykiem, a także trzech kąpielisk nad jeziorami. Zanieczyszczenie całkowicie uniemożliwiło korzystanie z wody w jednym z popularnych kurortów.

Sinice w Bałtyku

Z jednej strony Bałtyk w tym roku stał się najczęściej obieranym wakacyjnym kierunkiem Polaków. Z drugiej, o masowym zakwicie sinic słyszymy już od tygodni. To kolejny obok koronawirusa problem, który może skutecznie odebrać radość z wypoczynku nad polskim morzem.

Mimo to, kąpieliska przeżywają prawdziwe oblężenie. W najbliższym czasie z wodnych kąpieli nie skorzystają turyści w kilku nadmorskich miejscowościach. Sanepid podjął decyzję o zamknięciu aż 14 kąpielisk.

Sinice w Bałtyku
Twitter

Najgorzej sytuacja wygląda w Sopocie, gdzie sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w 9 miejscach, a więc wszystkich kąpieliskach. Czerwoną flagę zobaczą również ci, którzy wybierają się na trzy gdańskie plaże: Jelitkowo, Klipper Jelitkowo i Stogi. Zakaz obowiązuje również na „Małej plaży” w Helu i w Mikoszewie.

GIS apeluje, aby śledzić sytuację

Sytuacja może być dynamiczna, o czym informuje GIS. Dlatego też warto śledzić komunikaty, dotyczące interesującego nas kąpieliska.

Prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na danym kąpielisku na http://sk.gis.gov.pl. Sytuacja jest bardzo dynamiczna a komunikaty szybko potrafią się dezaktualizować

– informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Skupiska sinic przemieszczają się, przenoszone przez prądy wodne lub wiatr. Decyzja o zawieszeniu czerwonej flagi należy do ratowników, jednak ci podejmują ją po konsultacjach z pracownikami sanepidu.

Sinice w Morzu Bałtyckim nie są żadną nowością. Ich obecność ma bezpośredni związek z zanieczyszczeniami uwalniającymi się z zatopionych na dnie wraków z okresu II wojny światowej.

Sinice w Bałtyku
Twitter

Przypomnijmy: kąpiel w zanieczyszczonej wodzie może mieć fatalne skutki dla organizmu. Połknięcie takiej wody może powodować wysypkę, zaczerwienienie spojówek, a także dolegliwości układu pokarmowego, np. biegunkę, wymioty i ból brzucha.

Warto nadmienić, że problem z zakwitami sinic nie dotyczy jedynie Bałtyku. Zamknięto również trzy kąpieliska nad jeziorami. Są to: jezioro Przywidzkie w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jezioro Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach) i jezioro Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie).

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij