×

Koronawirus w pociągu. Sanepid poszukuje pasażerów, którzy mogli się zakazić

Koronawirus w pociągu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poszukuje osób, które podróżowały komunikacją publiczną. Istnieje spore ryzyko, że mogło dojść do masowego zakażenia COVID-19.

Uderzenie czwartej fali

Cały świat walczy z epidemią 4. fali COVID-19. W związku z pojawieniem się nowego wariantu chińskiego wirusa, wiele krajów zaczęło już wprowadzać nowe restrykcje.

W obecnej sytuacji ogrom pracy mają wszystkie sanepidy. Pracownicy instytucji przez cały dzień otrzymują zgłoszenia, na podstawie których kierują obywateli na kwarantannę. Niestety zdarza się, że dotarcie do osób, które mogły zakazić się koronawirusem jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Co więcej, niekiedy ludzie celowo unikają kontaktu z sanepidem w obawie przed przymusowym zamknięciem w domu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie znalazł się w trudnej sytuacji, ponieważ ma problem z odnalezieniem pasażerów pociągu i tramwaju, którzy mogli zakazić się koronawirusem. Pierwszy apel jest skierowany do podróżnych, którzy 21 listopada jechali pociągiem InterCity „Oleńka” relacji Warszawa Śródmieście-Częstochowa Stradom. Sanepid ustalił bowiem, że pociągiem, który wyruszył z Warszawy Centralnej o godz. 20:19 podróżował człowiek zarażony koronawirusem. Podróżny siedział w wagonie 7 oraz 8.

Z kolei drugi komunikat dotyczy osób, które 24 listopada podróżowały po Częstochowie komunikacją miejską. W tramwaju linii nr 3 znajdował się chory na COVID-19.

Koronawirus w pociągu i tramwaju

Pracownicy częstochowskiego sanepidu podali szczegółowe informacje, dotyczące kursu, na którym teoretycznie mogło dojść do masowego zakażenia koronawirusem.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie prosi o kontakt telefoniczny wszystkie osoby, które w dniu 24.11.2021 r. około godziny 14.30 podróżowały tramwajem linii nr 3 z przystanku przy ul. Jesiennej na ul. Jasnogórską.

Wszystkie osoby, które przemieszczały się wspomnianymi środkami transportu powinny skontaktować się z sanepidem w Częstochowie. Zgłoszenia od pasażerów są przyjmowane pod numerem telefonu 22 25 00 115. Celem rozmów jest przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego i ewentualne skierowanie na kwarantannę.

Nie podano do wiadomości publicznej, czy w tym przypadku chodzi o zakażenie najnowszą mutacją koronawirusa, czyli Omikronem. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska wbrew niedawnym doniesieniom naukowców uważa, że ten wariant COVID-19 jest szczególnie zaraźliwy.

Ilość mutacji spowodowała, że Omikron nazywany jest superwariantem. Występuje u niego 50 mutacji, z czego 32 dotyczą samego białka kolca S, a 10 obejmuje zmiany w miejscu bezpośredniego rozpoznania receptora komórki człowieka przez kolec koronawirusa. Wszystko to powoduje, że wariant O może być na tyle odmienny od wcześniejszych wersji, iż będzie słabiej rozpoznawany przez komórki cytotoksyczne oraz przeciwciała, które powstały po infekcjach wcześniejszymi wariantami koronawirusów, ale także po szczepieniu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować