×

Rząd szykuje bony dla najuboższych. Zapłacisz nimi za prąd, gaz i paliwo

Inflacja przyspiesza, ceny szybują w górę. Rząd szykuje bony dla najuboższych rodzin, które pomogą im opłacić rachunki za prąd, gaz i paliwo. Ile wyniesie wsparcie?

Rząd szykuje bony dla najuboższych

Ceny gazu i ceny benzyny są dla Polaków w ostatnim czasie dużym powodem do zmartwień. Ale wkrótce prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej. Po pierwsze inflacja nie zwalnia, po drugie już w nowym roku wzrosną także ceny za prąd. Co dalej?

Zapytano o to wiceministra finansów Piotra Patkowskiego na antenie Radia Plus. Patkowski ocenił, że w tym roku inflacja wyniesie od 7 do 8 proc.

Maksymalna inflacja? Trudno przewidywać. Wydaje się, że bariera 10 proc. nie jest zagrożona. Myślę, że realna jest inflacja na poziomie 7-8 proc. do końca roku.

– mówił.

I właśnie w nawiązaniu do tych słów, Patkowski zdradził, że rząd planuje wprowadzenie bonu energetycznego, który miałby pomóc najuboższym rodzinom w kraju w pokryciu opłat za prąd, gaz czy też benzynę.

Bardzo ważne jest łagodzenie skutków wysokiej inflacji (…). Chcielibyśmy przygotować bony energetyczne dla osób ubogich energetycznie. Nie będziemy tego wiązać z rachunkami Polaków, ale Polacy sami będą decydowali, czy te bony przeznaczą na paliwo, gaz lub prąd

– zapowiedział Patkowski.

Ze słów ministra wynika, że bon otrzyma nawet 2 mln gospodarstw domowych!

Ile wyniesie wsparcie?

Szczegóły rządowego pomysłu nie są jeszcze znane. Według wstępnych informacji, rząd przeznaczy na bon energetyczny około półtora miliarda złotych. Możliwe jednak, że ta kwota wzrośnie do 3 mld złotych.

Chcielibyśmy rozszerzyć krąg osób, które uzyskają pomoc. To będzie bon energetyczny, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny

– wyjaśnia Patkowski.

A co z konkretnymi kwotami dla gospodarstwa domowego?

To będzie kwota zależna od wielkości gospodarstwa domowego, które będzie wypłacana co miesiąc. Szczegóły niedługo przedstawi Ministerstwo Klimatu i Środowiska

– zapowiedział wiceminister finansów.

Osoby zagrożone ubóstwem energetycznym same będą mogły zdecydować, na co przeznaczą otrzymane środki. Bony energetyczne prawdopodobnie będą przyznawane już od 2022 roku.

Fotografie:

Może Cię zainteresować