×

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Ustawa uchwalona, nikt się nie sprzeciwił

Rekompensaty za stan wyjątkowy dla przedsiębiorców: Sejm przyjął projekt ustawy, żaden z posłów się nie sprzeciwił. „Zadbamy o to, by przedsiębiorcy nie ucierpieli w wyniku działań władzy!” – skomentował marszałek Grodzki.

Stan wyjątkowy w 183 miejscowościach

Od kilku dekad politycy unikali decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jak tylko mogli. Ale rząd Morawieckiego wyłamał się z tej reguły. W rezultacie prezydent Andrzej Duda opublikował rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w części woj. podlaskiego i lubelskiego. Zdaniem rządu spełnione zostały dwie z trzech możliwych przesłanek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego – zagrożenie bezpieczeństwa obywateli i zagrożenie porządku publicznego.

Ostatecznie stan wyjątkowy obowiązuje w 183 miejscowościach, znajdujących się w pasie przygranicznym z Białorusią. Pojawili się tam żołnierze WTO, którzy patrolują okolice przez całą dobę. Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego sprawiła, że turyści i przedsiębiorcy właściwie z dnia na dzień musieli zweryfikować swoje plany.

Jest tragedia, bo jak nie pandemia, która nas zamknęła, to teraz przez 30 dni prawdopodobnie nie będzie żadnych turystów i znowu będziemy musieli się zamknąć. A wrzesień jest takim miesiącem, w którym ludzie jeszcze przyjeżdżają, choćby studenci, rodziny czy turyści zagraniczni

– skarżył się w rozmowie z portalem money.pl Michał Dowbysz, menedżer Gospody pod Żubrem w Białowieży.

Rekompensaty za stan wyjątkowy

Wczoraj Sejm zdecydował, na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy. Posłowie jednogłośnie przyjęli projekt ustawy zakładający rekompensaty na rzecz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w pasie przy granicy z Białorusią. Nikt nie zagłosował przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Klub KO, Lewicy i Koalicji Polskiej początkowo obstawał przy 80 proc. rekompensaty. Pojawiły się nawet propozycje podniesienia wysokości rekompensaty do 100 proc. Ale poprawki te odrzucono. Stanęło na rekompensacie w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy – czerwca, lipca i sierpnia.

O pieniądze mogą się starać przedsiębiorcy i rolnicy, którzy świadczą usługi hotelarskie (agroturystyka do pięciu pokoi), piloci wycieczek, przewodnicy turystyki, a także firmy gastronomiczne na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Posłowie zdecydowali też, że o rekompensatę mogą wystąpić organizatorzy turystyki lub podmioty ułatwiające nabywanie powiązanych usług turystycznych, a także podmioty zajmujące się dzierżawą i wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego i turystycznego (np. rowerów lub kajaków).

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapewnia, że senatorowie będą w tej sprawie działać sprawnie.

Senat RP zajmie się w pierwszym możliwym terminie ustawą o rekompensatach dla przedsiębiorców z terenów objętych stanem wyjątkowym. Zwołałem posiedzenie Izby na wtorek, 21 września. Zadbamy o to, by przedsiębiorcy nie ucierpieli w wyniku działań władzy!

– przekazał na Twitterze.

Fotografie:

Może Cię zainteresować