×

Mateusz Morawiecki o sytuacji na granicy z Białorusią! „Tak nie było od 30 lat”

Premier Mateusz Morawiecki o sytuacji na granicy! Jego słowa wskazują, że nie jest dobrze. W dodatku wszystko może jeszcze się pogorszyć, kiedy ruszą ćwiczenia wojskowe Zapad 2021.

Stan wyjątkowy w Polsce

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził w miniony czwartek stan wyjątkowy w przygranicznym pasie. Objętym nim jest aktualnie aż 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim.

Sytuacja ta jest odpowiedzią polskiego rządu na zwiększające się próby nielegalnego przekroczenia granicy naszego kraju, a zarazem zewnętrznych granic Unii Europejskiej przez imigrantów z niestabilnych krajów. Jak się okazuje, takich prób było w ostatnim czasie aż kilka tysięcy! Mimo wprowadzenia stanu wyjątkowego sytuacja wcale się nie poprawia. Jest wręcz odwrotnie.

Morawiecki o sytuacji na granicy
Facebook

Morawiecki o sytuacji na granicy podczas konferencji prasowej

Dziś po godz. 11 miała miejsce konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, a także i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi.

Premier naszego kraju w czasie jej trwania powiedział:

Widzimy jak na dłoni, że obozowisko w okolicach Usnarza Górnego to jest tylko swego rodzaju przykrywka dla zorganizowanej akcji służb białoruskich. Takich miejsc Białorusini próbowali stworzyć więcej. Prób nielegalnego przekraczania granicy, współpracy z przemytnikami ludzi, zidentyfikowaliśmy bardzo wiele.

To jednak nie wszystko. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że polska Straż Graniczna zatrzymuje też osoby, „które są niestety prawdopodobnie na rozkazie białoruskich służb i współpracują z reżimem Łukaszenki”.

Wiemy też, że służby białoruskie zaopatrują migrantów w specjalne środki, także w żywność. (…) Apelujemy do władz Białorusi o zaprzestanie takich prób [pomocy migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy – przyp. red.] i przyjęcie naszej pomocy humanitarnej.

Co więcej, szef polskiego rządu dodał również, że można spodziewać się, że napięcie na wschodniej granicy raczej nie spadnie.

Za kilka dni rozpoczynają się największe od 40 lat ćwiczenia wojskowe Zapad 2021. Można sobie wyobrazić, że manewry o tak wielkim zasięgu, obejmujące tak dużą liczbę żołnierzy, mogą się wiązać z licznymi prowokacjami.

Premier Morawiecki apeluje do polityków

Mateusz Morawiecki zwrócił się także do wszystkich polityków, aby w czasie zaplanowanego na dziś na godzinę 16:30 posiedzenia Sejmu, zagłosowali za utrzymaniem stanu wyjątkowego przy polsko-białoruskiej granicy.

Nie musimy się zgadzać we wszystkim, ale na Boga powinniśmy chronić polskiej granicy.(…)Komendant główny informował, że w pobliżu granicy już dziś słychać wybuchy. Lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Premier Polski zaznaczył również, że „tak napiętej sytuacji na granicy z Białorusią nie mieliśmy od 30 lat”. Jednocześnie dodał, że nie mamy się czego obawiać, ponieważ Polska ma pełne wsparcie UE oraz Komisji Europejskiej.

Źródła: www.facebook.com, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować

zamknij