×

Stan wyjątkowy w Polsce! Co naprawdę dzieje się przy granicy?

Stan wyjątkowy w Polsce wprowadzono ze względu na szczególne zagrożenie bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego. Związane jest to z obecną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Co to oznacza dla mieszkających tam osób? Jakie ograniczenia wiążą się ze stanem wyjątkowym?

Pojazdy opancerzone zbliżają się do granicy polsko-białoruskiej

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził stan wyjątkowy w przygranicznym pasie. Objętym nim zostaje 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim. Jest to odpowiedź polskiego rządu na zwiększające się próby nielegalnego przekroczenia granicy naszego kraju, a zarazem zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Jak podają media, takich prób ze strony imigrantów z niestabilnych krajów Afryki i Azji było w ostatnim czasie aż kilka tysięcy.

Reporterom faktu udało się uchwycić docierające na granicę rosomaki. Tankowały na…Orlenie. Należą one do Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Wiadomo też, że w kierunku granicy Polski i Białorusi przemieszczają się także inne rodzaje opancerzonych transporterów. Sytuacja wygląda naprawdę poważnie. Widok tylu pojazdów wojskowych i żołnierzy jest bardzo niepokojący!

Jeszcze nie tak dawno o stanie wyjątkowym w naszym kraju wypowiadał się najbardziej znany polski jasnowidz – Krzysztof Jackowski. Jak twierdzi, przewidział to już wcześniej. Ponadto, ostatnio zdradził, że będzie to dopiero początek tego, co nasz czeka.

Co tak naprawdę oznacza stan wyjątkowy w Polsce?

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym zawiesza się prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń oraz imprez masowych.

Każdy, kto ukończył 18. rok życia, ma obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub też innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w miejscach publicznych. Z kolei osoby uczące się muszą mieć legitymację szkolną.

Nie można przebywać w ustalonym czasie w oznaczonych obszarach, miejscach i obiektach. Co więcej, nie wolno utrwalać za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych obszarów, miejsc czy obiektów.

Ograniczone prawo do posiadania broni palnej, amunicji, materiałów wybuchowych czy innych rodzajów broni.

Ograniczony dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

stan wyjątkowy w polsce
Twitter
Źródła: samorzad.infor.pl, www.fakt.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij