×

Raport ONZ o sytuacji dzieci, wynikającej z obecnej pandemii koronawirusa

Raport ONZ o sytuacji dzieci. Pierwsza fala pandemii koronawirusa okazała się łagodna dla najmłodszych. Jednak recesja, która po niej nastąpi, może mieć dla nich katastrofalne skutki. Zagrozi ich bezpieczeństwu, dostępowi do edukacji, jedzenia i ochrony zdrowia. Sekretarz ONZ apeluje: „Chrońcie nasze dzieci!”

Inne skutki pandemii

Koronawirus najbardziej niebezpieczny okazał się dla seniorów, osób z obniżoną odpornością i chorobami współistniejącymi. Dzieci przechodzą zakażenie stosunkowo lekko, a często nawet bezobjawowo. Jednak, jak ostrzega sekretarz generalny ONZ Antonio Gueterres, największe zagrożenie dla najmłodszych dopiero nadchodzi.

Recesja, która będzie konsekwencją wprowadzonych przez większość krajów ograniczeń, pozbawi miliony dzieci dostępu do edukacji, jedzenia, opieki zdrowotnej, a nawet może zagrozić ich bezpieczeństwu:

Na szczęście dzieciom choroba w dużej mierze oszczędziła najcięższych objawów. Ale ich życie jest wytrącone z równowagi. (…) Apeluję do rodzin na całym świecie i do liderów na wszystkich szczeblach: chrońcie nasze dzieci.

Raport ONZ o sytuacji dzieci

Opublikowany w piątek raport sekretarza generalnego ONZ zwraca uwagę na to, że już teraz w prawie 190 krajach na świecie 1,5 miliarda dzieci nie chodzi do szkoły. Zamknięcie placówek oświatowych i przejście na lekcje online zarysowało wyraźne podziały społeczne. Dzieci pozbawione dostępu do komputera lub Internetu straciły dostęp do edukacji. Dla 310 milionów dzieci na świecie szkolne obiady były jedynym posiłkiem, jaki zjadały w ciągu dnia. Odkąd zamknięto szkoły, głodują.

Znacznemu pogorszeniu uległa, już i tak trudna, sytuacja dzieci z patologicznych rodzin. Wraz z wprowadzeniem zakazu opuszczania domów, zostały zamknięte w jednym mieszkaniu ze sprawcami przemocy domowej. Jak ostrzega raport:

Istnieje również niebezpieczeństwo, że dziewczęta porzucą szkołę, co spowoduje nasilenie przypadków ciąży wśród nastolatków.

Z kolei dzieci, których życie towarzyskie całkowicie przeniosło się do Internetu, łatwo mogą paść ofiarami grasujących w sieci pedofili i innych przestępców. Sekretarz generalny w swoim raporcie kładzie szczególny nacisk na odpowiedzialność mediów społecznościowych za bezpieczeństwo dzieci.

Ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej

Nawet w krajach rozwiniętych personel medyczny, pochłonięty walką z koronawirusem, nie ma możliwości w tej trudnej sytuacji zapewnić wszystkim standardowego dostępu do opieki medycznej. W wielu krajach, w tym Polsce, rząd dopiero rekomenduje się wznowienie szczepień ochronnych.

Wiele rodzin znalazło się w trudnej sytuacji materialnej, co zmusza je do ograniczenia wydatków na zdrowie i żywność. Cierpią na tym szczególnie dzieci, kobiety i matki karmiące piersią. Jak ostrzega Guterres, świat może wrócić do poziomu śmiertelności niemowląt sprzed kilku lat:

Nie uwzględnia to nawet usług zakłóconych z powodu kryzysu, a jedynie obecny związek między gospodarką a umieralnością, więc prawdopodobnie jest to niedoszacowany wpływ.

Raport kończy się apelem o poszerzenie pomocy społecznej dla rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin najuboższych, migrantów, uchodźców, dzieci z niepełnosprawnościami i żyjących w slumsach.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.rmf24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować