×

Wznowienie szczepień ochronnych. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Wznowienie szczepień ochronnych. Z powodu pandemii koronawirusa nawet obowiązkowe szczepienia dzieci zostały odroczone do 18 kwietnia 2020 roku. Zdaniem Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma sensu odkładać ich dłużej. Jednak realizacja Programu Szczepień Ochronnych jest możliwa tylko przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego. Co to właściwie oznacza?

Zawieszenie szczepień ochronnych

Program Szczepień Ochronnych, ze względu na pandemię koronawirusa został zawieszony do 18 kwietnia 2020. Zdaniem Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma podstaw do przedłużania tego terminu. Zwłaszcza że, jak uprzedzał Łukasz Szumowski: o wakacjach, takich jak dotychczas, możemy zapomnieć. Według ministra, zagrożenie koronawirusem będzie się utrzymywało przez najbliższy rok, a może dwa, do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki lub leku.

W tej sytuacji tym bardziej nie można wystawiać społeczeństwa na dodatkowe niebezpieczeństwa poprzez zaniedbanie szczepień ochronnych na inne choroby. W tej sytuacji MZ i GIS oficjalnie rekomendują wznowienie szczepień, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • szczepień na oddziałach noworodkowych,
  • szczepień obowiązkowych, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia,
  • szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień,
  • szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku,
  • realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Szczepienia dorosłych

Wprawdzie tego nie udowodniono, jednak krąży plotka, jakoby koronawirus czynił mniejsze spustoszenie w organizmach osób zaszczepionym przeciwko pneumokokom oraz sezonowej grypie. Minister Zdrowia ani Główny Inspektor Sanitarny w żadnej sposób nie odnoszą się do tych plotek, jednak rekomendują tego typu szczepienia dorosłym, w tym seniorom po 60. roku życia i przewlekle chorym.

Zaleca się także upowszechnienie szczepień przeciwko krztuścowi wśród kobiet w ciąży.

Wznowienie szczepień ochronnych

Szczepienia muszą bezwzględnie odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Przede wszystkim należy potwierdzić brak czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników, takich jak niedawny powrót z zagranicy, kontakt z osobami zarażonymi lub przebywającymi w kwarantannie. Ponadto zarówno osoba szczepiona, jak i wszyscy domownicy nie mogą wykazywać żadnych objawów infekcji.

Jeśli te warunki są spełnione, można przystąpić do szczepienia, stosując zalecane środki ochrony, takie jak:

  • rękawiczki ochronne;
  • maseczki zakrywające usta i nos;
  • dezynfekcja powierzchni, z którymi styka się pacjent;
  • separacja przestrzenna (pomieszczenie, w którym odbywa się szczepienie, musi być oddalone od miejsca, w którym przyjmuje się chorych);
  • separacja czasowa (przestrzeganie godzin umawiania pacjentów, żeby nie dopuścić do kumulacji w poczekalni).

Należy odroczyć szczepienie, jeśli pacjent miał kontakt z osobą:
– z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie,
– kwarantannowaną,
– poddaną izolacji w warunkach domowych.

Źródła: www.gov.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować