×

Johnson&Johnson przestał produkować szczepionki. Wiadomo, dlaczego!

Johnson&Johnson przestał produkować szczepionki przeciw COVID-19. O sprawie jako pierwszy poinformował dziennik „The New York Times”. Dziennikarze zdradzają, dlaczego do tego doszło. Wytłumaczenie jest o wiele bardziej zaskakujące, niż wielu przypuszcza.

Johnson&Johnson przestał produkować szczepionki przeciw COVID-19

Jak informuje dziennik „The New York Times”:

Zakład firmy Johnson & Johnson w holenderskiej Lejdzie przestał produkować szczepionki przeciw COVID-19. Był to jedyny aktywny punkt wytwarzający partie preparatu dla firmy.

Co więcej, sami klienci koncernu dowiedzieli się o wszystkim dopiero z doniesień medialnych. Jak się okazuje, do zatrzymania produkcji doszło już pod koniec zeszłego roku. Wszystko odbyło się jednak bez jakiegokolwiek rozgłosu.

Według „The New York Times”, dziennikarze dowiedzieli się od źródeł, które były zaznajomione z decyzją producenta, a nie od samych władz Johnson&Johnson. Dziennik ujawnił także, jakie były powody takiej decyzji:

Zakład w holenderskim mieście Lejda zamiast tego produkuje eksperymentalną, ale potencjalnie bardziej opłacalną szczepionkę przeciw innemu wirusowi.

Johnson&Johnson przestał produkować szczepionki przeciw COVID-19
Pixabay

Jest to najprawdopodobniej sytuacja tymczasowa

Wiele wskazuje jednak, że wstrzymanie produkcji jest najprawdopodobniej tymczasowe. Nieoficjalnie mówi się, że Johnson&Johnson ma wrócić do produkcji preparatu przeciw COVID-19 po kilku miesiącach przerwy. Wiadomo też, że przedstawiciele firmy mieli wyznaczyć inne punkty do produkcji szczepionek. Nie uzyskały one jednak jeszcze wszystkich potrzebnych zgód.

Każdy, kto martwi się o ciągłość dostaw, może być spokojny. Mają ja zagwarantować rezerwy preparatu, które zgromadzono wcześniej w magazynach. Przynajmniej na razie. Wciąż bowiem nie wiadomo, ile dokładnie potrwa przerwa. Dlatego też dziennikarze wykazują, że zachwianie procesem produkcji może doprowadzić do zmniejszenia liczby dostępnych dawek o kilkaset milionów.

„The New York Times” informuje też, że klienci koncernu dowiedzieli się o wszystkim dopiero od dziennikarzy. Do najważniejszych klientów Johnson&Johnson należą: Unia Afrykańska oraz COVAX – program, którego celem jest zapewnienie dostępu do szczepionek dla wszystkich krajów na świecie.

Dr Ayoade Alakija, współprzewodniczący programu dostarczającego szczepionki w Unii Afrykańskiej, w rozmowie z mediami nie krył swojego wzburzenia:

Kiedy ludzkie życia na całym świecie są zagrożone, to nie jest to odpowiedni czas na zmianę jakichkolwiek linii produkcyjnych.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.nytimes.com, www.polsatnews.pl, www.bankier.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij