×

Raport o koronawirusie 7.07. Dane Ministerstwa Zdrowia nie są zadowalające

Raport o koronawirusie 7.07.2020 nie przynosi większych zaskoczeń. Liczba zachorowań utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie, jednak do wyciszenia pandemii droga wydaje się ciągle daleka.

Sytuacja epidemiologiczna

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że koronawirusa nie trzeba już się obawiać i jest on „chorobą jak każda inna”. Słowa wygłoszone w Tomaszowie Lubelskim 2 lipca wywołały niemałe zamieszanie wśród epidemiologów.

Premier stwierdził wtedy:

Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście. Już teraz nie trzeba się jego bać. Trzeba pójść na wybory. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się, idźmy na wybory.

Nie zabrakło opinii, że celem tej wypowiedzi było zaktywizowanie starszych wyborców Andrzeja Dudy, by tłumnie ruszyli na II turę wyborów prezydenckich. Prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu w rozmowie z Rzeczpospolitą do tego stopnia nie mógł uwierzyć, że takie słowa padły, że szedł w zaparte, że to musi być „fake news”.

Kiedy pokazano mu nagranie, był w szoku:

Epidemia SARS-CoV-2 jest, była i będzie. Obiektywnym potwierdzeniem jest liczba rejestrowanych dziennie 300–500 przypadków w całym kraju, a więc podobnie jak w miesiącach poprzednich. W dalszym ciągu trzeba się obawiać. […] Ryzyko zakażeń wciąż jest duże, a wirus nie jest w odwrocie. Wciąż trudno mi uwierzyć, że premier to powiedział.

Co gorsza, koronawirus nie zastosował się do polecenie premiera i nie przestał być zagrożeniem. Wręcz przeciwnie, jak w sobotę poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, poprzedniego dnia odnotowano najwyższy dobowy wzrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Tego dnia COVID-19 zdiagnozowano u 212 326 osób na świecie.

Raport o koronawirusie 7.07

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 257 nowych zakażeniach koronawirusem. Dotyczą one województw:
śląskiego (91),
wielkopolskiego (75),
małopolskiego (21),
podkarpackiego (17),
lubelskiego (15),
łódzkiego (9),
dolnośląskiego (9),
mazowieckiego (6),
świętokrzyskiego (4),
opolskiego (3),
podlaskiego (2),
pomorskiego (2),
warmińsko-mazurskiego (1),
zachodniopomorskiego (1),
kujawsko-pomorskiego (1).

W komunikacie MZ, czytamy również o śmierci kolejnych 7 osób zakażonych koronawirusem:

Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 72-K, 71-K Racibórz, 83-M Biała Podlaska, 65-K Poznań, 80-K Radomsko, 72-M Poznań (mieszkaniec woj. łódzkiego), 79-M Białystok. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce: 36 412/1 528 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Wyzdrowiało do tej pory 24 238 pacjentów.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.popularne.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować