×

Poznań: kolejne zatrucie czadem. Dwie osoby trafiły do szpitala

Kolejne zatrucie czadem. Do zdarzenia doszło w jednym z domów jednorodzinnych w Poznaniu. Strażacy otrzymali powiadomienie we wtorek (21 stycznia) o godzinie 16.35.

Dwie osoby zostały poszkodowane.

Poznań: kolejne zatrucie czadem

Do zdarzenia doszło w domu jednorodzinnym na ul. Żytniej w Poznaniu. W domu były dwie kobiety, które zatruły się tlenkiem węgla.

Strażacy na szczęście zdążyli z pomocą na czas. Kobiety zostały niezwłocznie przetransportowane przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Póki co nieznane są szczegółowe informacje na temat ich stanu zdrowia.

Strażacy apelują o rozsądek

Służby proszą, by regularnie kontrolować stan techniczny kominów oraz urządzeń grzewczych. Apelują również o zamontowanie czujników czadu. Takie urządzenie może uratować życie.

Cichy zabójca

Tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą”. Zabija podstępnie, ponieważ jest niewyczuwalny. Każdego roku czad zbiera w Polsce śmiertelne żniwo.

Według statystyk, co roku w Polsce z powodu czadu, poszkodowanych zostaje około 2 tysięcy osób. Kolejne tragiczne doniesienia pojawiają się zaraz po tym, jak rozpoczyna się sezon grzewczy.

Tlenek węgla nie ma zapachu i nie jest widoczny. Dlatego śmierć przychodzi szybko i bezszelestnie. Czad dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe, a następnie przedostaje się do krwiobiegu.

Najczęściej powodem zatrucia jest zbyt mały dostęp do powietrza lub zanieczyszczenie instalacji grzewczej budynku. Czad wytwarza się też w czasie pożarów.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Nie można dostrzec ani wyczuć czady, ale pierwsze objawy zatrucia można rozpoznać. Pojawiają się duszności, zawroty głowy, nudności, osłabienie i wymioty. Możemy wyczuć również przyspieszone bicie serca.

W takiej sytuacji natychmiast należy otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy. A następnie skonsultować się z lekarzem.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube.com, Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować