×

Od soboty powrót obostrzeń w całym kraju. Co z przedszkolami i żłobkami?

Powrót obostrzeń: „Sytuacja w całym kraju mocno się pogarsza” — powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W związku z tym uczniowie najmłodszych klas wracają do nauki zdalnej. A co z przedszkolami i żłobkami?

Tragiczny rekord zakażeń

Tak źle jeszcze nie było. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 278 nowych zakażeniach koronawirusem. Po raz kolejny najwięcej, bo aż 4408 zakażeń, odnotowano w woj. mazowieckim. Zmarło 356 pacjentów, chorujących na COVID-19.

Zdaniem ekspertów dotychczasowe obostrzenia okazały się niewystarczające, a dane z ostatnich dni wskazują, że potrzebujemy znacznie odważniejszych działań. Dr Michał Sutkowski, cytowany przez Polsat News, zaznacza, że nie chodzi o znęcanie się nad ludźmi, tylko nad wirusem. Zdaniem Sutkowskiego tylko lockdown może sprawić, że w końcu wrócimy do normalności.

Cały świat z zazdrością patrzy na Izrael, gdzie ulice znów zapełniają się uśmiechniętymi, bawiącymi się ludźmi. To efekt imponująco sprawnie przeprowadzonych szczepień. Jednak w europejskich krajach nie ma co liczyć na podobną efektywność. W Polsce po ostatnim zamieszaniu związanym ze szczepionkami AstraZeneca, wiele osób czekających w kolejce do zaszczepienia preparatem ostatecznie zrezygnowało, obawiając się konsekwencji.

Powrót obostrzeń w całym kraju

Granica 25 tys. zakażeń dziennie, o której mówili rządzący, została przekroczona, a to wymusiło rozszerzenie restrykcji z czterech województw na całą Polskę. Lockdown stał się faktem. Chociaż tak naprawdę nie zdążyliśmy jeszcze odczuć co znaczy poluzowanie restrykcji, znów wszystko zostaje zamknięte.

Przynajmniej do 9 kwietnia zamknięte zostają kina, teatry, obiekty rozrywkowe, baseny i sauny. Uczniowie najmłodszych klas wracają do nauki zdalnej. Według resortu zdrowia ograniczenie nauki w szkołach podstawowych również pomaga zredukować liczbę zakażeń.

Dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że wprowadzone właśnie obostrzenia nie objęły placówek sprawujących opiekę nad najmłodszymi. W związku z tym przedszkola i żłobki pozostają otwarte. Na jak długo? Tego nie wiadomo.

W ramach tych obostrzeń przedszkola i żłobki cały czas funkcjonują i zapewniają opiekę dla dzieci

– mówił minister podczas konferencji prasowej.

Adam Niedzielski nie wykluczył jednak jeszcze mocniejszego lockdownu, jeżeli sytuacja będzie się drastycznie pogarszać.

Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, sytuacją, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko

– dodał.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij