×

Powróci handel w niedziele? Rząd pod coraz większym naciskiem

Powróci handel w niedziele? W ostatnim czasie przedstawiciele różnych środowisk bombardują rząd apelami o zawieszenie zakazu handlu w niedziele przynajmniej na okres pandemii. Czy ten ulegnie? Jest odpowiedź wiceminister.

Zakaz handlu

Zgodnie z nowymi zasadami, w 2020 roku zakaz handlu nie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, i nie będzie obowiązywał także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie – 13 i 20 grudnia. To oznacza, że do końca tego roku pozostały nam jeszcze dwie niedziele, w które będzie można zrobić zakupy.

W przyszłym roku zakaz handlu miałby już obowiązywać we wszystkie niedziele, bez wyjątku. Po drodze wydarzyło się jednak coś, co odcisnęło piętno na naszej gospodarce i stało się ogromnym wyzwaniem dla branży handlowej. Czy epidemia koronawirusa sprawi, że rząd zmieni zdanie w tej kontrowersyjnej kwestii?

Powróci handel w niedziele?

Na razie w związku z epidemią koronawirusa w sklepach i aptekach obowiązuje nakaz zakładania maseczek ochronnych. Od ponad tygodnia ponownie obowiązują również godziny dla seniorów. Co więcej, sklepy mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych. Ale to może nie wystarczyć, żeby zapewnić klientom bezpieczeństwo, a branży handlowej zagwarantować przetrwanie. Rząd jest pod coraz większym naciskiem.

Z apelem zniesienia zakazu handlu w niedziele zwracają się do rządu różne środowiska, w związku z czym zbierane są argumenty za i przeciw…

– przyznaje wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Olga Semeniuk.

Również zdaniem opozycji przywrócenie niedziel handlowych wsparłoby branżę handlową, a do tego przyczyniłoby się do rozładowania kolejek w sklepach. Przełożyłoby się zatem na większe bezpieczeństwo podczas robienia zakupów w czasie pandemii.

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w ubiegłym tygodniu projekt ustawy, zakładający m.in. zniesienie zakazu handlu w niedzielę przynajmniej na czas pandemii i 90 dni po jej zakończeniu.

Wiceminister odpowiada

W poniedziałek wieczorem odbyły się rozmowy z przedstawicielami branży handlowej, w tym z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbą Handlu. Wiadomo, że podczas wideokonferencji poruszono m.in. temat zniesienia zakazu handlu w niedziele.

Możliwe, że wysiłki przedstawicieli branży handlowej zakończą się sukcesem.

Kwestia zniesienia zakazu handlu w niedziele z pewnością wymaga systematycznego monitorowania sytuacji epidemicznej w kraju. Resort gospodarki jest otwarty na dialog w sprawie zniesienia handlu w niedziele

– mówi Olga Semaniuk.

Ostateczną decyzję ma podjąć sztab kryzysowy po konsultacjach między resortami.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować