×

Czy niedziela 21 lutego będzie handlowa? Warto się upewnić przed wyjściem z domu

Czy niedziela 21 lutego będzie handlowa? Od stycznia 2020 roku zakaz handlu przyjął swoją ostateczną wersję. Oznacza to, że w 2021 roku niedziel handlowych będzie wyjątkowo mało. Zakupy będziemy musieli robić głównie w ciągu tygodnia.

Zmiany w ustawie

Od 2020 roku ograniczenia handlu zostały dodatkowo zaostrzone. Oznacza to, że w 2021 roku będzie zaledwie siedem niedziel handlowych w roku. Ustawa dotycząca handlu w niedzielę posiada jednak pewne wyjątki. Sprzedaż jest bowiem dozwolona w sklepach prowadzonych przez przedsiębiorców „we własnym imieniu i na własny rachunek”. Prawo nie obowiązuje także dla branży gastronomicznej. To oznacza, że restauracje i bary będą mogły nadal funkcjonować (o ile akurat rząd nie zamknie ich z powodu obostrzeń pandemicznych).

W niedzielę mogą również działać: piekarnie, cukiernie, lodziarnie, handel na terenie garnizonów, handel w jednostkach penitencjarnych, handel na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych, placówki prowadzące skup zbóż, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, sklepy z prasą, sklepy z biletami komunikacji miejskiej, sklepy z wyrobami tytoniowymi, placówki pocztowe, sklepy na dworcach (w zakresie bezpośredniej obsługi podróżnych), porty lotnicze, strefy wolnocłowe, handel w środkach komunikacji miejskiej, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego, placówki sprzedające części zamienne i maszyny rolnicze (tylko w okresie od 1 czerwca do 30 września).

Czy niedziela 21 lutego będzie handlowa?

W niedzielę 21 lutego niestety nie zdołamy zrobić zakupów, ponieważ jest to niedziela niehandlowa. Analizując harmonogram pracy sklepów w tym roku możemy zauważyć, że przeważnie otwarte będzie tylko w ostatnie niedziele miesiąca.

Oficjalnie mówi się, że niedziele handlowe zostały wyznaczone „przypadkowo”, jednak można się domyślić, że niedziela handlowa w ostatni weekend czerwca ma pomóc w wygodnym zrobieniu zakupów przed wakacjami. Z kolei otwarcie sklepów w ostatnią niedzielę sierpnia ułatwi rodzicom przygotowania do początku nowego roku szkolnego.

Zakupy będzie można zrobić także w dwa weekendy poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą. Niedziele handlowe w 2021 roku to:

  • 28 marca 2021 r.
  • 25 kwietnia 2021 r.
  • 27 czerwca 2021 r.
  • 29 sierpnia 2021 r.
  • 12 grudnia 2021 r.
  • 19 grudnia 2021 r.

Niewykluczone, że rząd zadecyduje o wprowadzeniu dodatkowych niedziel handlowych. W przeszłości zdarzyła się już taka sytuacja. Miała związek z panującą epidemią koronawirusa.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij