×

Pogoda na niedzielę 1.08.2021. Będą burze z gradem, a nawet trąby powietrzne!

Pogoda na niedzielę 1.08.2021. Burze, grad, porywisty wiatr, a nawet trąby powietrzne – to czeka mieszkańców czterech regionów Polski. IMGW ostrzega – lepiej się przygotować, bo może być naprawdę niebezpiecznie.

Pogoda na niedzielę 1.08.2021

Sierpień w kilku regionach Polski przywitał nas pochmurną, deszczową pogodą. Jeśli ktoś zaplanował wypad w góry lub nad wodę, warto zweryfikować swoje plany. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie, które dotyczy południa, centrum oraz wschodu kraju. Pogoda będzie dynamiczna, a momentami także bardzo niebezpieczna. Czego możemy się spodziewać?

Przed nami weekend, który upłynie pod znakiem dynamicznej sytuacji pogodowej. Już od soboty prognozujemy burze z gradem o wielkości nawet 5 cm, intensywne opady deszczu do 50 mm oraz silne porywy wiatru do 100 km/h

– czytamy w komunikacie IMGW.

Ale na tym nie koniec. Po względnie spokojnej nocy z soboty na niedzielę, do Polski wkroczy od południa i od południowego zachodu strefa opadów deszczu, która w ciągu dnia będzie się przemieszczała na północ. Popadać może w całym kraju, ale największe opady pojawią się na południu, w centrum i na wschodzie Polski. Niebezpiecznie może być w Małopolsce, na Podkarpaciu, Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie.

Mogą to być silne burze z gwałtownymi zjawiskami, z intensywnymi opadami deszczu do 40-50 mm i z porywistym wiatrem nawet do 100 km/h

– przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk, cytowana przez Polsat News.

Termometry wskażą od 18-19 st. C na Dolnym Śląsku do 30 st. C na Podkarpaciu. To właśnie tam już o godz. 11 zacznie obowiązywać alert trzeciego stopnia przed burzami, który dotyczy wszystkich powiatów. Niebezpiecznie będzie do godzin nocnych.

Mogą wystąpić trąby powietrzne

Na gwałtowne zjawiska pogodowe powinni się przygotować także mieszkańcy Małopolski, Śląska, woj. lubelskiego i świętokrzyskiego.

Uwaga! Dziś w nocy (1/2.08) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. Zabezpiecz również rzeczy, które może porwać wiatr

– wiadomość o tej treści otrzymali mieszkańcy czterech województw w niedzielę rano.

Wysokość opadu miejscami od 50 mm do 80 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km na godzinę. Lokalnie możliwy grad

– przestrzegają meteorolodzy.

Według synoptyków niewykluczone są także trąby powietrzne, które mogą wystąpić głównie na południowym wschodzie kraju.

Przypomnijmy – niedawno przez Polskę przeszły nawałnice, które przyniosły ogromne straty w wielu województwach. Wiatr zrywał dachy, łamał drzewa i słupy energetyczne. Woda podtopiła wiele domów i budynków gospodarczych. Straty szacowano na kilka milionów złotych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować