×

Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenie: „Możliwe trąby powietrzne”

Gdzie jest burza 15 lipca? IMGW wydało ostrzeżenie! Mogą wystąpić nawałnice z gradem, a nawet trąby powietrzne. Jaki rejon Polski najbardziej jest zagrożony?

Gdzie jest burza 15 lipca?

Za nami kolejna burzowa doba. Niestety, pogoda na czwartek (15 lipca) również nie zapowiada się optymistycznie. Będzie upalnie, co może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Dzisiaj musimy nie tylko uważać na temperaturę dochodzącą do 35 stopni w cieniu, ale także na gwałtowne burze z ulewami, gradem i wichurami, a nawet trąbami powietrznymi.

W czwartek w całym kraju spodziewane są burze z ulewami i wiatrem osiągającym 100 kilometrów na godzinę, na wschodzie także trąby powietrzne; jednocześnie będzie ciepło, a w części kraju nawet upalnie.

– prognozuje synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron.

W całym kraju wzrośnie także zachmurzenie. Przed południem możemy spodziewać się częstych opadów deszczu, jak i burz. Gdzieniegdzie popada dość intensywnie, nawet do ok. 10 mm/1 godz. Jedynie na krańcach wschodnich i zachodnich będzie dość pogodnie.

Na wschodzie w czasie burzy możliwe są porywy wiatru aż do ok. 110 km/h, przez co mogą pojawić się trąby powietrzne. Do tego dochodzą intensywne opady deszczu o wysokości 30-50 mm, a przy kumulacji (jeżeli przejdzie kilka burz), powyżej 50-60 mm. Uwaga także na grad, którego średnica może przekroczyć 5 cm.

W całym kraju będzie zarazem ciepło. Gawron podał, że termometry pokażą tego dnia od 24 st. C nad morzem i w obszarach podgórskich. Jedynie na wschodzie i północnym-wschodzie termometry mogą wskazać do 30-32 st. C. Na zachodzie będzie to ok. 27-29 st. C.

W nocy dalej będzie padać

Przez całą noc przewidywane są burze i opady na wschodzie i północnym-wschodzie kraju. Gdzieniegdzie może spać ok. 20-25 mm deszczu. Również w głębi kraju mogą pojawić się opady i burze, ale z biegiem nocy powinny one stopniowo słabnąć i zanikać. Pojawią się za to większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaleca, aby wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr lub zniszczone przez gradobicie pochować w bezpiecznym miejscu. Z kolei właścicielom samochodów zalecono, aby nie parkowali pojazdów pod drzewami lub innymi obiektami, które mogą zostać uszkodzone, a ich fragmenty spaść na samochód.

Jeśli nie macie możliwości zaparkowania auta pod dachem, to zadbajcie o ochronę przedniej szyby.

Źródła: twitter.com, www.imgw.pl, www.fakt.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter, www.facebook.com

Może Cię zainteresować