×

Pierwszeństwo w kolejce do głosowania. Kogo obejmie?

Pierwszeństwo w kolejce do głosowania obejmie seniorów, kobiety w ciąży, rodziców z małymi dziećmi i niepełnosprawnych. Resort zdrowia proponuje nowelizację rozporządzenia.

Pierwszeństwo w kolejce do głosowania

Zwyczaj przepuszczania w kolejkach osób starszych, kobiet w ciąży, niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi teoretycznie obowiązuje wszędzie. W praktyce różnie z tym bywa. Mało tego, na tym tle czasem dochodzi do żenujących awantur.

Resort zdrowia postanowił uporządkować tę kwestię specjalnie z okazji II tury wyborów prezydenckich.  Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że te regulacje powinny być przestrzegane intuicyjnie, ale ponieważ nie są, konieczna okazuje nie nowelizacja rozporządzenia:

Wprowadzamy przepis i specjalne rozwiązanie pomagające na tym, że pierwszeństwo głosowania w II turze wyborów prezydenckich będą miały m.in. osoby starsze, kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi na rękach. To opisanie w prawie czegoś, co w normalnej sytuacji jest zupełnie oczywiste.

Pierwszeństwem w kolejce do głosowania mają być objęci:

  • Seniorzy powyżej 60. roku życia
  • Kobiety w ciąży
  • Osoby z dzieckiem do lat 3
  • Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • Osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności
  • Osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
  • Osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie

Wybory w czasach pandemii

W I turze frekwencja była rekordowa. Tradycją jest, że w II turze wyborów prezydenckich jeszcze więcej wyborców decyduje nie oddać głosy, więc w lokalach wyborczych spodziewane są tłumy. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, ważne jest, by wyborcy jak najkrócej przebywali w przestrzeni zamkniętej, dlatego kolejki formują się na zewnątrz.

Jak tłumaczy wiceminister zdrowia:

Wprowadziliśmy specjalne rozwiązania, które pomagają tym osobom, dla których oczekiwanie (…) jest najbardziej uciążliwe, by było jak najkrótsze. Mowa tutaj o seniorach, kobietach w ciąży, o osobach z dziećmi na rękach – powiedział Cieszyński. Dodał, że pomimo tego, że w wielu sytuacjach i tak te osoby w czasie pierwszego głosowania były przepuszczane w kolejce, to jednak należy tę kwestię jednoznacznie uregulować przepisami, by nie było żadnych wątpliwości. Chcemy, by to było jasne, by członkowie komisji wyborczych mogli umożliwić zagłosowanie w pierwszej kolejności.

Przy okazji wiceminister uspokoił, że epidemia w Polsce jest już opanowana, bo wskaźnik reprodukcji wirusa utrzymuje się „na stabilnym poziomie 1,03”. Pamiętacie jeszcze czasy, jak resort zdrowia ostrzegał, że póki jest powyżej 1, to jest bardzo źle?

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.popularne.pl

Może Cię zainteresować