×

Rekordowa frekwencja w wyborach prezydenckich 2020! [AKTUALIZACJA]

Rekordowa frekwencja w wyborach prezydenckich 2020! Państwowa Komisja Wyborcza podawała pierwsze wstępne statystyki. Wiadomo, ile uprawionych do głosowania udało się do urn do godziny 12.00 oraz do godz. 17.00!

Zamieszanie z terminem

W niedzielę 28 czerwca Polacy głosują na swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Tegorocznym wyborom towarzyszy naprawdę gorąca atmosfera, nie tylko ze względu na letnią aurę. Początkowo miały się one odbyć 10 maja i to był termin wymarzony przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

Większość Polaków nie podzieliła jednak jego entuzjazmu. Szczególnie wiele kontrowersji wzbudził pomysł przeprowadzenie wyborów wyłącznie metodą korespondencyjną i to nie przez Państwową Komisję Wyborczą, lecz Pocztę Polską. Wśród wyborców opozycji przeważała obawy przed ewentualnymi nieprawidłowościami w zliczaniu głosów.

Majowa data nie przypadła do gustu także liderowi koalicyjnego Porozumienia, Jarosławowi Gowinowi. Ostatecznie, w nerwowej atmosferze, ustalono, że wybory prezydenckie zostaną przesunięte na 28 czerwca i odbędą się metodą mieszaną.

Ci, którzy zgłosili zawczasu zamiar głosowania korespondencyjnego, mogli zagłosować nie wychodząc z domu. Pozostali głosują tradycyjnie, w lokalach wyborczych. Te zaś, jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, są po prostu oblegane. Wszystko wskazuje na to, że szykuje się frekwencyjny rekord.

Rekordowa frekwencja w wyborach prezydenckich

O tym, że frekwencja w I turze wyborów prezydenckich może przekroczyć nawet 80 proc. wspominały sondaże przedwyborcze. Większość osób podchodziła jednak do nich z nieufnością, bo taka frekwencja w Polsce z reguły się nie zdarza. A jednak, wygląda na to, że tegoroczne wybory prezydenckie mogą przełamać dotychczasowy trend.

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza do godz. 12 zagłosować zdążyło 24,08 proc. uprawnionych. To lepszy wynik niż w dwóch poprzednich wyborach prezydenckich oraz wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Jak komentuje przewodniczący PKW Sylwester Marciniak:

Wybory to święto demokracji. PKW ma dobre, a nawet bardzo dobre wiadomości, jeśli chodzi o frekwencję. Do godziny 12, biorąc pod uwagę ponad 25 tys. komisji obwodowych, osiągnęliśmy frekwencję na poziomie 24,08 proc. Faktycznie ta obecna frekwencja jest póki co rekordowa. Najwyższy wynik był woj. mazowieckim, małopolskim i podlaskim.

Najwięcej głosów oddano w Warszawie. Lokale wyborcze odwiedziło już ponad 29,59 proc. uprawnionych obywateli.

W Małopolsce największe oblężenie przeżyły lokale wyborcze w powiecie nowosądeckim. Do południa odnotowały frekwencję na poziomie 27,38 proc. W Krakowie, Tarnowie i powiecie oświęcimskim zagłosowało już 26 proc. wyborców.

Na Podlasiu największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Białegostoku, gdzie frekwencja do godz. 12 wyniosła 27,86 proc oraz Suwałk i Łomży, gdzie frekwencja sięgnęła ponad 25 proc.

AKTUALIZACJA [28.06.2020 godz. 18:30]

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godz. 17 frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 47,89 proc.! To wynik wyższy niż w wyborach prezydenckich w 2015 r. (34,41 proc.) oraz w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu (45,94 proc.) o tej samej porze dnia.

Przypomnijmy, że frekwencja na godz 17 pięć lat temu wynosiła 34,41 proc. (ostatecznie 48,96 proc.). Z kolei w 2010 r. o tej samej porze dnia swój głos oddało 41,57 proc. Polaków. Ostatecznie w wyborach prezydenckich 10 lat temu wzięło udział 54,94 proc. naszych rodaków.

Obecny wynik przewyższa nawet frekwencję odnotowaną w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu na godz. 17. Wynosiła ona bowiem 45,94 proc. (ostateczna 61,74 proc.).

Według najnowszych danych PKW, najwięcej obywateli poszło do urn wyborczych w województwach: mazowieckim (51,17 proc.), małopolskim (50,27 proc.) oraz podkarpackim (49,19 proc.).

Najmniejszą frekwencją, jak do tej pory, odznaczają się województwa: opolskie (42,32 proc.), warmińsko-mazurskie (43,06 proc.) oraz kujawsko-pomorskie (45,51 proc.).

A Ty? Już zagłosowałeś?

Źródła: wiadomosci.onet.pl, tvn24.pl, wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), GOV

Może Cię zainteresować