×

II tura wyborów prezydenckich. Jaka tym razem jest frekwencja?

II tura wyborów prezydenckich już trwa. PKW podaje frekwencję na godzinę 12. Przypomnijmy – w pierwszej turze głosowało 64,51 proc. uprawnionych. Wszystko wskazuje na to, że w II turze może paść kolejny rekord!

253 incydenty łamania ciszy wyborczej

Dzisiaj o godzinie 10 odbyła się pierwsza konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Komisja zapewniała, że nie odnotowano żadnych poważnych nieprawidłowości przy rozpoczęciu dzisiejszych wyborów.

Natomiast potwierdzono aż 253 przykłady łamania ciszy wyborczej. Dotyczą one głównie nielegalnego umieszczenia plakatów, ich zrywania lub niszczenia. Przykładowo w Białymstoku zniszczonych zostało około 18 plakatów jednego i drugiego kandydata. Ale na tym nie koniec.

Jedna osoba zaproponowała rabat 20 zł za oddanie głosu na danego kandydata. Również inna osoba zaproponowała rabat w określonym salonie za głosowanie na wskazanego kandydata.

– relacjonował szef PKW Sylwester Marciniak.

II tura wyborów prezydenckich. Jaka frekwencja?

O 13.30 odbyła się kolejna konferencja prasowa PKW, podczas której podano najnowsze dane odnośnie frekwencji wyborczej. Przypomnijmy – już po I turze wyborów mówiono o rekordowej frekwencji. Do urn poszło ponad 64,5 proc. obywateli! Czy uda się pobić kolejny rekord?

Wiele wskazuje na to, że tak. Jak informuje PKW, do godziny 12 frekwencja wyniosła 24,73 proc. To oznacza, że w skali kraju do południa zagłosowało już ponad 7 milionów uprawnionych do oddania głosu osób. Jest to więc wynik wyższy, niż miał miejsce w tym samym czasie podczas pierwszej tury (wtedy do godziny 12 zagłosowało 24,08 proc. uprawnionych osób). W skali całego kraju do godziny 12 zagłosowało o 100 tys. wyborców więcej niż w pierwszej turze.

Najwyższa frekwencja w woj. mazowiecki, następnie małopolskie, na trzecim miejscu jest woj. podlaskie. Najniższa frekwencja to woj. opolskie (21,6 proc.). Jeśli chodzi o miasta: Warszawa 28 proc., Zielona Góra, Toruń. Najniższa frekwencja wśród miast to Gdańsk, Rzeszów i Gorzów.

– poinformował dzisiaj szef PKW Sylwester Marciniak.

Przypomnijmy: lokale wyborcze pozostaną otwarte do godziny 21. Ze względu na duże zainteresowanie podczas I, a jak się okazuje, również II tury wyborów, zdecydowano o wprowadzeniu pewnych zmian. Mają one zapewnić bezpieczeństwo głosującym w dobie pandemii. Bez oczekiwania w kolejkach głosować mogą matki z dziećmi do lat 3, kobiety w ciąży, osoby powyżej 60. roku życia, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub takie, które nie mogą poruszać się samodzielnie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować