×

Powtórka wyborów prezydenckich? Były szef PKW uważa, że to może być konieczne

Powtórka wyborów prezydenckich. Taki scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny. Znaczna liczba Polaków składa protesty wyborcze w związku z nieotrzymaniem pakietów wyborczych.

Powtórka wyborów prezydenckich

Były szef PKW Wojciech Hermeliński w wywiadzie przeprowadzonym przez Onet przyznał, że w najbliższym czasie może znacząco wzrosnąć ilość protestów wyborczych. Przyczyną jest fakt, że spora część osób uprawnionych do głosowania, mieszkających na stałe za granicą nie otrzymała pakietów wyborczych.

Wojciech Hermeliński powiedział:

Ten problem, jak czytam, dotyczył ok. 200 tys. osób. Pewnie część z nich wybrała się na wakacje przed pierwszą turą i dopisała się do spisu za pomocą ePUAP. Z tego co mówili ci wyborcy, w momencie kiedy składali wniosek o dopisanie się, nie było informacji o tym, że w drugiej turze będą musieli zagłosować w tym samym miejscu.

Dawny szef PKW nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie będzie napływać sporo protestów wyborczych, które w ciągu 21 dni rozpatrzy Sąd Najwyższy. Jak przekonuje Hermeliński, w sytuacji gdy protesty okażą się zasadne, konieczne będzie powtórzenie wyborów.

Mobilizacja wyborców

Dotychczas wybory zazwyczaj organizowane były poza sezonem wakacyjnym, by zagwarantować jak największej liczbie Polaków możliwość oddania głosu. Tymczasem tegoroczne wybory prezydenckie udowodniły, że w rzeczywistości nie ma znaczenia termin organizacji głosowania, ponieważ osoby pragnące zagłosować i tak znajdą sposób, aby spełnić swój obywatelski obowiązek.

Bez wątpienia zauważalna mobilizacja wśród głosujących miała wpływ na wyniki wyborów prezydenckich. Frekwencja wyniosła aż 68,18 procent. II turę wyborów wygrał Andrzej Duda zyskując 51,21 procent głosów. Z kolei Rafał Trzaskowski otrzymał 48,79 procent poparcia.

Były szef PKW prognozuje, że na początku sierpnia ukaże się decyzja Sądu Najwyższego.

Prawdopodobnie będzie to tuż przed 6 sierpnia. Tego dnia mija kadencja obecnego prezydenta.

Zdaniem Hermelińskiego, nie ma możliwości, aby Sąd Najwyższy nie ustosunkował się do skarg wyborczych.

Konstytucja ani kodeks wyborczy nie przewiduje takiej sytuacji. Natomiast opinie większości teoretyków prawa wyborczego mówią, że w takim wypadku wybory będzie trzeba powtórzyć.

Fotografie: twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować