×

Wyniki wyborów prezydenckich. Na kogo głosowały poszczególne województwa?

Wyniki wyborów prezydenckich. Mapa Polski opublikowana przez PKW przedstawia rozkład głosujących na każdego z kandydatów. Andrzej Duda wygrał tylko w sześciu województwach. Jak to możliwe, że mimo to zwyciężył?

Wyniki wyborów prezydenckich

Wielu Polaków czekało na ten moment. Trwająca wiele miesięcy kampania wyborcza nareszcie dobiegła końca. W ostatnich tygodniach wyścigu o fotel prezydenta widać było wyraźnie zmęczenie obu kandydatów. O tym, jak trudny jest powrót do rzeczywistości przekonał się m.in. Szymon Hołownia, który po zakończeniu udziału w wyborach prezydenckich znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Teraz przyszedł czas na szczegółową analizę wyników II tury wyborów prezydenckich. Okazuje się, że Rafał Trzaskowski zwyciężył w dużo większej ilości województw niż Andrzej Duda, ale mimo to ostatecznie przegrał. Zgodnie z najnowszymi danymi pochodzącymi z 99 procent protokołów wyborczych Andrzej Duda zdobył 51,21 procent głosów, a Rafał Trzaskowski 48,79 procent. Zebrane dane statystyczne wykazały, że Andrzej Duda wygrał w następujących województwach:

 1. podkarpackim (70,92 proc. głosów)
 2. lubelskim (66,31 proc.)
 3. świętokrzyskim (64,41 proc.)
 4. podlaskim (60,14 proc.)
 5. łódzkim (54,46 proc.)
 6. małopolskim (59,75 proc.)

Z kolei, Rafał Trzaskowski mógł liczyć na najwyższe poparcie w województwach:

 1. pomorskim (59,84 proc.)
 2. lubuskim (59,8 proc.)
 3. zachodniopomorskim (58,66 proc.)
 4. dolnośląskim (55,39 proc.)
 5. opolskim (52,64 proc.)
 6. wielkopolskim (54,92 proc.)
 7. kujawsko-pomorskim (53,23 proc.)
 8. warmińsko-mazurskim (53,16 proc.)
 9. śląskim (51 proc.)
 10. mazowieckim (51,31 proc.)

Podział na województwa

Mapa dostępna na oficjalnej stronie PKW prezentuje podział poparcia dla poszczególnych województw. Regiony oznaczone kolorem pomarańczowym to miejsca, w których największe poparcie zyskał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Z kolei, kolorem niebieskim zaznaczono obszary, w których to Andrzej Duda otrzymał najwięcej głosów. Zgodnie z aktualnymi danymi frekwencja wyniosła ponad 67,67 procent. Państwowa Komisja Wyborcza zaznaczyła, że brakujące głosy nie mogą wpłynąć znacząco na wyniki wyborów. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział:

Mamy w tej chwili protokoły już prawie wszystkie, ale to jest gdzieś 99,7, ale ilość protokołów, obwodów, nie jest równoznaczna z ilością wyborców. Mamy w sumie 9 protokołów, które nie zostały wysłane do systemu protokołów obwodowych, są to wszystko protokoły zagraniczne, mianowicie: Bruksela, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru.

Co ciekawe, wśród Polaków głosujących za granicą większość poparła prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mieszkający na Zachodzie Polacy posiadają bardziej liberalne poglądy, które przyjęli za sprawą długotrwałego przebywania w realiach innych niż polskie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować