×

Pieniądze za głosowanie w wyborach prezydenckich 2020. Kto je dostanie?

Pieniądze za głosowanie w wyborach 2020 dla gmin. Niewiele osób wie, że frekwencja mieszkańców to dodatkowe źródło dochodów dla lokalnych miejscowości.

Pieniądze za głosowanie w wyborach

Wybory prezydenckie 2020 to idealna okazja do zarobku? Okazuje się, że tak! Jak donosi Super Express, władze województwa zachodniopomorskiego postanowiły nagrodzić gminy, w których frekwencja okazała się najwyższa. W ramach konkursu „Aktywna gmina. Aktywne osiedle. Aktywne sołectwo” zostaną wypłacone kwoty w wysokości 25 tys. złotych.

Pieniądze wypłaci zachodniopomorski urząd marszałkowski.

W naszym województwie od zawsze frekwencja była gorsza od średniej krajowej, ale cieszy to, że się coraz bardziej do niej zbliżamy i że jesteśmy coraz bardziej aktywni. Niewątpliwie do sukcesu gmin nadmorskich przyczynili się turyści, którzy odwiedzają nasze wybrzeże i serdecznie gratuluję włodarzom tych gmin za stworzenie warunków umożliwiających tak liczne głosowanie. Bardzo cieszy aktywność społeczności aglomeracji szczecińskiej. Na szczególne uznanie zasługuje rewelacyjny wynik tak niewielkiej Dobrej. Będę zachęcał, by te gminy stały się wzorem dla innych samorządów.

– powiedział Portalowi Samorządowemu marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.

Najwyższą frekwencję w zachodniopomorskim osiągnięto w gminie:

  • powyżej 100 tys. mieszkańców, Szczecin, frekwencja 70,43 proc.,
  • 40 tys. – 100 tys. mieszkańców, Kołobrzeg, frekwencja 72,85 proc.,
  • 10 tys. – 40 tys. mieszkańców, Dobra Szczecińska, frekwencja 77,44 proc.,
  • do 10 tys. mieszkańców, Dziwnów, frekwencja 86,09 proc.

Zapewne władze tamtejszych gmin są niezwykle dumni ze swoich mieszkańców, a dodatkowy zastrzyk gotówki przyda się na kolejne inwestycje.

Frekwencja w wyborach 2020

W całym kraju w II turze wyborów prezydenckich 2020 do urn poszło 68,18 proc. osób uprawnionych do głosowania. To zdecydowanie więcej, niż w I turze – 64,51 proc. Ostatni rekord padł w 1995 roku, także w II turze wyborów prezydenckich. Wówczas o urząd prezydenta starali się Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Wtedy frekwencja wyniosła 68,23 proc.

Jeżeli chodzi o samo województwo zachodniopomorskie, frekwencja w II turze wyborów również okazała się wyższa niż w I turze. Wyniosła 66,39 proc., czyli była tylko o 1,79 proc. niższa od średniej krajowej. To także najwyższa frekwencja od czasu powstania województwa zachodniopomorskiego. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się tam Rafał Trzaskowski (KO).

Historyczny wynik wyborów prezydenckich 2020 padł w gminie Mielnik (woj. podlaskie). Tam kandydaci uzyskali identyczną liczbę głosów. Natomiast gmina Klwów (woj. mazowieckie) może poszczycić się największą frekwencją w całym kraju. Wyniosła ona aż 94,83 proc.!

Źródła: superbiz.se.pl, szczecin.wyborcza.pl, wybory.gov.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować