×

Za dnia zwykły parking, w nocy raj dla potrzebujacych. Niezwykły pomysł, który ratuje życie

Czasami jeden prosty pomysł i chęć do czynienia dobra, może odmienić życie nie jednej a dziesiątek potrzebujących osób. Nie trzeba być milionerem, żeby pomagać. Czasami te najproste projekty dają potrzebującym najwięcej. Ten projket jest niezwykły. Zwykły parkin, za sprawą paru wolontariuszy, zmienił się w raj dla osób potrzebujących…

Osoby potrzebujące, bez dachu nad głową

Ci, którzy kiedyś prowadzili normalne życie, dziś śpią na ulicy przykryci stertą kartonów. Walczą ze sobą o miejsca, w których mogą spędzić spokojnie noc. Nie jednokrotnie przegrywają swoją walkę o życie z niską temperaturą i brakiem jedzenia.

Wielu bezdomnych cierpi z powodu braku snu i karygodnych warunków życia. Efektem tego są takie choroby jak: depresja, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, utrata pamięci. Brak snu może również zaburzać funkcje poznawcze i prowadzić do szukania remedium w alkoholu lub narkotykach. Bezdomni są również stale narażeni na ataki i kradzieże.

Na ziemi mieszkają Anioły

Ciężką sytuacją osób po przejściach zainteresowała się organizacja charytatywna. Wiedzieli, że wielu z nich nie zasługuje na los, który ich spotkał. Postanowili zwrócić się do jednego z australijskich operatorów, żeby pomógł im zrealizować marzenia bezdomnych. W akcję zaangażowała się duża grupa wolontariuszy. Kiedy projekt był już gotowy, ruszył 2 tygodniowy program próbny. Gdzie bezdomni mają teraz swoją spokojną przystań.

Genialny pomysł

Założyciel organizacji charytatywnej Beddown, Norman McGillivray, wpadł na świetny pomysł, spacerując nocą po pustym parkingu. Zadał sobie pytanie, dlaczego nie wykorzystać go jako schronienia? Przeprowadził szereg kalkulacji i planów, które pomogły mu zrealizować pomysł.

Znaleźli swój raj na Ziemi

Po negocjacjach jeden z największych operatorów parkingów, Secure Parking, zgodzili się na udostępnienie jednego ze swoich parkingów w Brisbane. To tutaj organizacja Beddown stworzyła schronienie dla bezdomnych. Nie używana część parkingu została wykorzystana do szczytnego celu.

Celem organizacji charytatywnej jest zajęcie miejsc parkingowych używanych tylko w ciągu dnia i przekształcenie ich w schroniska dla bezdomnych w nocy. Parkingi zapewniają bezpieczne miejsce do odpoczynku dla ludzi.

Oferują im nie tylko bezpieczny nocleg

Organizacja charytatywna ofiaruje bezdomnym nie tylko noclegi. Świadczy również szereg usług dla gości. Odwiedzają ich lekarze, pielęgniarki, dentyści i fryzjerzy. Wolontariusze dali bezdomnym nowe ubrania i zapewnili dostęp do łazienki.

Założyciel Beddorm podkreślił, że:

„Dołożymy wszelkich starań, aby jak najbardziej zbliżyć się do odpowiedniego wygodnego łóżka, aby zapewnić bezdomnym wspaniały sen. Pozbawienie snu jest ogromnym problemem dla naszych bezdomnych, dlatego przebywanie w miejscu zapewniającym schronienie, które jest bezpieczne i wygodne. Wierzymy, że będzie miało duży wpływ na tych, którzy korzystają z Beddown ”

Czy pomysł się spodobał ?

Przeprowadzany program pilotażowy właśnie dobiegł końca. Czy ktoś w tym czasie skorzystał z oferty fundacji ?

  • 41 gości korzystało z Beddown podczas trwania pilotażu.
  • 77% z nich to mężczyźni, a 23% kobiety.
  • Goście ocenili uśpienie 4,5 na 5 i łóżka 4,5 na 5.
  • 100% gości stwierdziło, że czuli się bezpiecznie podczas pobytu.
  • Z powodu braku miejsc 9 bezdomnych musiało szukać schronienia w innym miejscu.
  • Najmłodsza osoba, która próbowała uzyskać dostęp do Beddown, miała zaledwie 15 lat.

Właściciel fundacji nie spodziewał się tak wielu chętnych już na samym początku projektu. Swój sukces komentuje:

„Wspaniale było zacząć ożywiać wizję Beddown zeszłej nocy z grupą naszych niesamowitych ochotników. Chociaż zgodnie z oczekiwaniami mieliśmy do pokonania kilka wyzwań, niesamowite było rozpoczęcie ożywiania mojej wizji.”

Osoby bezdomne, które skorzystały z nocelu na parkingu

Chociaż przeprowadzono dopiero pilotaż projektu już w pierwszym tygodniu brakowało łóżek, z których mogliby korzystać bezdomni. Jak była ich reakcja po nocy we własnym łóżku ?

„Pierwszy raz od lat miałem sny.”

„Po spędzeniu tutaj tygodnia, dobrze przespanej nocy i rutynie, przypomniało mi się prawdziwe życie.”

„Będąc w stanie spać całą noc z dala od narkotyków mam jaśniejszy umysł w ciągu dnia. Nie używam narkotyków od 8 dni”.

Jak widać pomysł spodobał się również jego odbiorcom. Pozostaje nam tylko całym sercem wesprzeć ten szczytny cel. Niech będzie dla wielu początkiem nowego życia.

Fotografie: www.facebook.com

Może Cię zainteresować