×

Papieski wikariusz ma koronawirusa. Jest obawa, że zaraził papieża Franciszka

Papieski wikariusz ma koronawirusa. Kardynał Angelo De Donatis jest już kolejną osobą z otoczenia biskupa Rzymu, u której potwierdzono COVID-19. Duchowny trafił do szpitala klinicznego Gemelli. Czy mógł zarazić papieża Franciszka?

Papieski wikariusz ma koronawirusa

Wikariusz Ojca Świętego, kardynał Angelo De Donatis ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Tym samym jest pierwszym kardynałem należącym do kolegium kardynalskiego, u którego stwierdzono zakażenie.

Kardynał De Donatis ma 66 lat. Obecnie przebywa w znanej rzymskiej klinice Gemelli, w której swego czasu leczył się papież Jan Paweł II. Jak poinformował wikariat, kardynał ma gorączkę, ale jego stan ogólny jest dobry.

Wcześniej w Watykanie wykonano 170 testów na koronawirusa, z czego potwierdzono sześć przypadków zakażenia.

„Jestem spokojny i pełen zaufania”

Kardynał uspokaja, że czuje się dobrze. Napisał:

Jestem spokojny i ufny. Powierzam się Panu oraz modlitewnemu wsparciu was wszystkich, drodzy wierni Kościoła Rzymskiego! Przeżywam to wydarzenie jako okazję, którą daje mi Opatrzność, aby mieć udział w cierpieniach tak wielu braci i sióstr. Modlę się za nich, za całą wspólnotę diecezjalną i za mieszkańców Rzymu!

Jako prawdopodobną przyczynę zakażenia podaje się wizyty kardynała w konwentach zakonnych, w których ostatnio powstają ogniska choroby.

Kilka pokoi dalej, w klinice Gemelli, leczony jest także inny biskup z watykańskiego Sekretariatu Stanu, który mieszka w Domu św. Marty. Stan biskupa lekarze również oceniają jako dobry.

Czy papież jest bezpieczny?

Jedną z zakażonych dotychczas osób był dostojnik Sekretariatu Stanu, mieszkający w Domu Świętej Marty, a więc tam, gdzie papież Franciszek.

Papież Franciszek przeszedł badanie w kierunku koronawirusa (jak dotąd) dwa razy. Oba wyniki były negatywne! Ponadto, Angelo De Donatis od dłuższego czasu nie był w Watykanie, a z Ojcem Świętym w ostatnim czasie kontaktował się jedynie telefonicznie.

W tej chwili w całym pałacu watykańskim trwają kontrole, których celem jest ustalenie, którzy współpracownicy kardynała mogli zostać zakażeni. Izolacji prawdopodobnie zostaną poddani niektórzy biskupi pomocniczy, sekretarze, pracownicy prasowi, urzędnicy watykańscy, kapłani i kanonicy bazyliki laterańskiej.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować