×

papież Franciszek papież Franciszek

  BIO

 • Data urodzenia: 17 grudnia, 1936
 • Miejsce urodzenia: Buenos Aires, Argentyna
 • Wykształcenie:

  Ukończył technikum chemiczne, a później w wieku 21 lat rozpoczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires.

  11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów. W nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Máximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe studiował literaturę i psychologię.

  W latach 1967–1970 studiował teologię na wydziale teologicznym Colegio Máximo San José w San Miguel.

 • Rodzeństwo:

  Ma czworo rodzeństwa.

 • Występy w TV:

  Jako arcybiskup Buenos Aires prowadził 32 odcinki programu „Biblia, diálogo vigente”, który był emitowany w telewizji w 2012 roku.

  Rok później papież Franciszek otrzymał honorową Nagrodę im. Martina Fierro przyznaną przez argentyńską telewizję za prowadzenie tego programu.

 • Wzrost: 175 cm
 • Ciekawostki:

  1. Wybór imienia podyktowany został chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, na wzór św. Franciszka z Asyżu.

  2. Papież Franciszek nie mieszka tak jak jego poprzednicy w Pałacu Apostolskim, ale w mieszkaniu w Domus Sanctae Marthae.

  3. Po Watykanie porusza się pieszo albo samochodem marki Volkswagen, należącym do Żandarmerii Watykańskiej.

  4. Jako nastolatek miał usunięty fragment prawego płuca w wyniku przebytej infekcji.

  5. Jego rodzice pochodzili z Włoch.

Papież Franciszek (właśc. Jorge Mario Bergoglio SJ) urodził się w 1936 roku w Buenos Aires. Jest argentyńskim duchownym rzymskokatolickim. Od 13 marca 2013 roku sprawuje urząd 266. papieża i 8. Suwerena Państwa Watykańskiego.

Posługuje się językami: hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim, łaciną, piemonckim oraz angielskim, zna też portugalski i klasyczną grekę.

Od nowicjatu do pontyfikatu

Po złożeniu ślubów wieczystych, w latach 1971–1973 był mistrzem nowicjatu w seminarium w Villa Barilari i, równocześnie, profesorem Wydziału Teologii w Colegio Máximo San José w San Miguel.

Później był prowincjałem jezuitów w Argentynie i zaczęto określać go „głową argentyńskiego Kościoła”.

20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. Później został arcykapłanem. Pełnił również funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

O argentyńskim duchownym zrobiło się głośno na całym świecie po tym, jak w 2001 roku umył i ucałował stopy 12 osobom chorym na AIDS, przebywających w hospicjum. W tym samym roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino.

Papież Franciszek - konklawe, herb i inauguracja pontyfikatu

13 marca 2013 roku podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, został wybrany na nowego papieża.

Herb Franciszka został tylko lekko zmodyfikowany. Pięcioramienną gwiazdę zastąpiono ośmioramienną nawiązującą do ośmiu ewangelicznych błogosławieństw, zaś szpikanardowi nadano wyraźny wygląd kwiatu.

Uroczysta inauguracja pontyfikatu Franciszka odbyła się 19 marca 2013 roku. Wzięło w niej udział ok. 200 tys. wiernych.

27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek podczas uroczystej Eucharystii na placu św. Piotra po raz pierwszy w historii dokonał kanonizacji dwóch swoich poprzedników Jana XXIII i Jana Pawła II.