×

Oświadczenie szpitala odnośnie najmłodszej ofiary COVID-19. Niemowlę chorowało?

Oświadczenie szpitala, w którym zmarła najmłodsza ofiara COVID-19 w Polsce dostarczyło nowych informacji o okolicznościach zgonu. Zaledwie 4-miesięczne dziecko nie reagowało na leczenie.

Oświadczenie szpitala

Wczoraj Polskę obiegła smutna wiadomość o śmierci najmłodszej ofiary koronawirusa w kraju. 4-miesięczny chłopiec pochodzący z powiatu cieszyńskiego zmarł w niedzielę, 1 listopada w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Niemowlę trafiło do placówki z zapaleniem płuc. Oprócz tego, było zakażone koronawirusem, co potwierdził test. GCZD wydało oświadczenie odnośnie śmierci dziecka. Wynika z niego, że przyczyną śmierci była niewydolność wielonarządowa. Oświadczenie brzmi następująco:

Pacjent został przyjęty do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach 19 października 2020 w stanie bardzo ciężkim, z obciążonym wywiadem chorobowym oraz pozytywnym wynikiem testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Został przyjęty na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. U dziecka występowała ciężka niewydolność oddechowa i krążeniowa, która w kolejnych dniach, pomimo wielokierunkowego intensywnego leczenia, przekształciła się w niewydolność wielonarządową. Stan pacjenta nie poprawił się. 1 listopada 2020 chłopiec zmarł. Jesteśmy głęboko zasmuceni tym tragicznym zdarzeniem. Rodzinie przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia i wsparcia.

Choroby współistniejące?

Lekarze nie podali do wiadomości publicznej, czy dziecko posiadało jakieś ukryte wady wrodzone. Do sieci wyciekły jednak informacje mówiące o tym, że niemowlę miało mieć wadę serca. Póki co, nie potwierdzono tych doniesień.

Obecnie w szpitalach w całej Polsce przebywa łącznie 18 160 osób chorych na COVID-19. 1 550 jest podłączonych do respiratorów. NFZ wciąż dysponuje 7 742 wolnymi łóżkami i 429 respiratorami.

Z danych resortu zdrowia wynika, że do tej pory przygotowano łącznie 25 902 łóżka dla pacjentów z COVID-19 i 1 979 respiratorów. Oznacza to, że w stosunku do stanu poniedziałkowego, zwiększono o 1 095 liczbę łóżek. Ilość respiratorów z kolei wzrosła o 63. Na kwarantannie przebywają teraz 421 582 osoby. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 46 697 osób. Od początku trwania epidemii w Polsce wyzdrowiało już 159 986 chorych. W ciągu ostatniej doby do zdrowia powróciły 5 573 osoby.

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 692 nowych zakażeniach koronawirusem oraz 373 zgonach. A od soboty obowiązują nas nowe obostrzenia. Jeśli ten mały lockdown nie przyniesie spodziewanych efektów, to grozi nam narodowa kwarantanna.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować