×

Premier grozi „narodową kwarantanną” i ogłasza nowe obostrzenia

Premier grozi „narodową kwarantanną”, która zastąpiła stosowany dotąd „lockdown”. Znaczy niemal to samo, za wyjątkiem zakazu wychodzenia z domu i wizyt u fryzjera.

Nowe obostrzenia w Polsce

Środowa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła decyzje o kolejnych obostrzeniach. Jak przekonywał:

Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 tys. przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji. […] Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Premier nie ominął okazji do obarczenia winą za wzrost zachorowań Polaków strajkujących przeciwko zakazowi aborcji, ogłoszonemu w samym środku pandemii przez Trybunał Konstytucyjny. Wyznał, że miał nadzieję, że protesty nie przełożą się na wzrost zakażeń, ale tak się nie stało, więc teraz trzeba pozamykać niemal wszystko.

Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa

– zaapelował Morawiecki.

Premier grozi „narodową kwarantanną”

W tym sezonie, w odróżnieniu od wiosny, rząd unika słowa „lockdown”, a zamiast tego wprowadził pojęcie „narodowej kwarantanny”. Premier przekonywał, że obecne obostrzenia jeszcze jej nie oznaczają, ale, jak podkreślił, od całkowitego zamknięcia dzieli nas cienka linia, a konkretnie osiągnięcie liczby 50 nowych zakażeń na 100 tys. Polaków.

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu.

Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych.

– mówił podczas dzisiejszej konferencji Mateusz Morawiecki.

Czas jaki dzieli nas od „narodowej kwarantanny” obrazować ma schemat obublikowany na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Aktualne obostrzenia

Decyzje ogłoszone na dzisiejszej konferencji prasowej mają odsunąć niebezpieczeństwo całkowitego zamknięcia kraju.

Edukacja:

  • od dnia 9 listopada na naukę zdalną przejdą klasy 1-3
  • nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych i wyższych zostaje przedłużona do 29 listopada
  • przedszkola i żłobki będą działały w tradycyjnej formie

Sport:

  • wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się bez udziału publiczności
  • nadal nie mogą działać siłownie, baseny i aquaparki

Życie społeczne:

  • do 29 listopada zostana zamknięte kina, teatry, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne
  • do 29 listopada w kościołach nie będzie mogło przebywać więcej niż 1 osoba na 15 m2
  • od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 młodzież do 16. roku życia będzie mogła wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych
  • osoby po 70. roku życia są proszone o pozostawanie w domach, za wyjątkiem wyjść do sklepu, do lekarza i do kościoła
  • zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 5 osób, a spotkania towarzyskie i imprezy całkowicie zakazane

Gospodarka:

  • utrzymany został zakaz świadczenia usług gastronomicznych w trybie stacjonarnym
  • sklepy w galeriach handlowych zostana zamknięte, za wyjątkiem sklepów z artykułami spożywczymi, medycznymi, budowlanymi, dla zwierząt oraz kosmetykami i prasą.
  • w działających sklepach wprowadzony zostaje limit 1 osoby na 10m2, a sklepach o metrażu powyżej 100 m2 – 1 osoby na 15 m2
  • hotele mogą przyjmować tylko osoby przebywające w delegacjach
  • działalność sanatoriów zostaje zawieszona
  • w pojazdach transportu publicznego może być zajęte 50 proc. Miejsc siedzących lub 50 proc. wszystkich.
  • nadal będzie można chodzić do fryzjera i do kosmetyczki. Tak zwana branża beauty nie została objęta ograniczeniami, ale musi zachowywać surowy reżim sanitarny.

Źródła: twitter.com, next.gazeta.pl, www.edziecko.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować