×

Ostrzeżenie IMGW przed mrozem. W związku z załamaniem pogody wydano alerty

Ostrzeżenie IMGW przed mrozem. Dzisiejszy dzień będzie wyjątkowy nie tylko za sprawą świątecznej atmosfery. Synoptycy przestrzegają przed bardzo niskimi temperaturami, które mogą się nam dać mocno we znaki. Pamiętajmy w te dni o naszych czworonożnych przyjaciołach!

Arktyczny podmuch

Wbrew przepowiedniom jasnowidza Jackowskiego tegoroczna zima wcale nie przypomina jesieni. Wręcz przeciwnie, ostatnie dni są bardzo chłodne, a w wielu regionach kraju spadł tak wyczekiwany w Święta Bożego Narodzenia śnieg. 26 grudnia od rana okazał się bardzo pogodny, ale zarazem mroźny.

Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, wkrótce w niektórych miejscach pokrywa śnieżna może ulec znacznemu powiększeniu. Ewa Łapińska, synoptyk IMGW-PIB zdradziła, czego możemy się spodziewać:

Niewielkie opady śniegu spodziewane są jedynie na północnych krańcach Polski.

Tegoroczne Święta to bez dwóch zdań spełnienie marzeń wszystkich Polaków, którzy pragnęli odczuć magiczną atmosferę. Biały puch sprawił, że mogliśmy choć przez te kilka dni poczuć się jak w bajce. Niestety zimowa aura ma również pewne minusy. Mróz bardzo mocno da się nam we znaki w najbliższych dniach. Przez całą niedzielę nad Polską będzie się kształtował wyż, w którego skład wejdą masy arktycznego powietrza. Łapińska w rozmowie z PAP wyjaśniała:

Strefa wysokiego ciśnienia zapewni niemal w całym kraju słoneczną pogodę, ale arktyczne powietrze, które już napłynęło do nas z północy Europy, da o sobie znać niskimi temperaturami.

Specjalistka z IMGW zapowiedziała, gdzie dokładnie można oczekiwać śniegu.

W niedzielę tylko na północnych krańcach Polski będzie nieco więcej chmur, z których może spaść symboliczny śnieg. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od minus 8 stopni Celsjusza w miejscowościach podgórskich, przez 4-5 stopni mrozu na przeważającym obszarze kraju, do minus 1-2 stopni nad samym morzem.

Ostrzeżenie IMGW przed mrozem

Noc z 25 na 26 grudnia była bardzo mroźna. Stacja synoptyczna w Pile odnotowała temperaturę -25 st. Celsjusza. W Kielcach termometry pokazały -17,3 stopni Celsjusza. Z kolei najcieplej było na Helu, gdzie temperatury nie spadły poniżej -1,2 st. Celsjusza.

Niskie temperatury będą panowały także w ciągu dnia. Temperatura może spaść miejscami nawet do -25 stopni. W związku z gwałtownym ochłodzeniem IMGW wydało alerty przed silnym mrozem.

Ostrzeżenia obowiązują do jutrzejszego poranka w następujących województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, lubelskim, małopolskim i podkarpackim. Alerty obowiązują do poniedziałku rano.

Przy tak niskich temperaturach powinniśmy pamiętać o dzikich psach i kotach. Otwieranie okien do piwnic może ocalić im życie!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij