×

Ogromna asteroida 455176 zbliża się do Ziemi! Czy to może być koniec świata?

Ogromna asteroida 455176 już dziś znajdzie się bardzo blisko naszej planety! Żeby oddać jej faktyczne wymiary, warto dodać, że jest większa niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie! Czyżby czekała nas apokalipsa i koniec świata? Możemy dziś funkcjonować normalnie, czy mamy się czego obwiać? Czy planetoida 455176 przelatująca we wtorek 22 lutego tuż obok Ziemi stanowi dla nas zagrożenie?

Ogromna asteroida przelatuje właśnie obok Ziemi!

W sieci pojawiły się głosy, że we wtorek 22 lutego 2022 roku tuż przed godziną 9:00 może być koniec świata. Póki co do tego nie doszło, jednak skąd takie insynuacje? Otóż właśnie w tej chwili nieopodal naszej planety przelatuje asteroida 455176, znana również jako 1999 VF22.

Aktualnie znajduje się ona około 5,4 mln km od Ziemi, czyli mniej więcej 14 razy dalej niż Księżyc. Miejmy tylko nadzieję, że nie zboczy z kursu i nie uderzy w nas. Ma takie rozmiary, że kolizja z nią miałaby tragiczne i przede wszystkim globalne konsekwencje.

Ogromna asteroida
Pixabay

Spokojnie, nic nam nie grozi… Raczej

Astronomowie ostrzegają, że zderzenie z asteroidą 455176 jest niemalże niemożliwe. Jednak sklasyfikowano ją jako obiekt bliski Ziemi, a także jako asteroidę potencjalnie niebezpieczną. Wcześniej do tych grup zaliczano obiekty, które przelatywały w odległości 19,5 raza większej niż dystans Ziemi do Księżyca. Z kolei ich rozmiary były wystarczające, aby w przypadku ewentualnej kolizji dokonać znacznych i jedynie regionalnych zniszczeń. Jak poinformowało Radio Zet:

Zbliżenie między Ziemią a planetoidą (asteroidą) 455176, znaną również jako 1999 VF22, będzie miało miejsce we wtorek 22 lutego, o godz. 8:54 czasu polskiego. Znajdzie się ona ok. 5,4 mln km od naszej planety, co oznacza odległość 14 razy większą niż tę dzielącą Ziemię i Księżyc.

Astronomowie szacują, że jej rozmiary mieszczą się w przedziale 190 do 430 metrów. Oznacza to, że w swoim największym możliwym stadium może być około dwukrotnie większa niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Architektoniczny symbol stolicy mierzy bowiem 187,68 m (wysokość do dachu) lub 237 m (wysokość całkowita).

Ogromna asteroida 2
Pixabay

Pamiętajmy, że aktualnie mamy jedyną okazję, aby zobaczyć ją w tak niedalekiej odległości od naszej planety. Według szacunków naukowców do kolejnego podobnego przelotu dojdzie dopiero za 128 lat, czyli 23 lutego 2150 roku.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.planeta.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij