×

Skutki uderzenia asteroidy 2021 PDC. W Polsce byłyby ogromne zniszczenia!

NASA przeprowadziła ciekawy eksperyment, w którym szacuje skutki uderzenia asteroidy 2021 PDC w naszą planetę. Według przeprowadzonej symulacji, ogromne zniszczenia dotknęłyby znaczną część Europy, w tym Polskę. Brzmi jak zmyślony scenariusz? Bo taki właśnie jest. Jednak symulacja robi wrażenie, ponieważ to mogłoby się wydarzyć naprawdę…

Skutki uderzenia asteroidy 2021 PDC

Ciała niebieskie o niewielkich rozmiarach nieustannie przemierzają nasz Układ Słoneczny. A co stanie się wtedy, gdy jedno z nich uderzy w Ziemię?

Podobny scenariusz inspirował już amerykańskich twórców filmowych. Teraz zainspirował również naukowców z NASA, którzy przeprowadzili interesujący eksperyment w ramach konferencji naukowej Planetary Defense Conference Exercise. Gdyby symulację przenieść na ekran kinowy, historia przebiegałaby mniej więcej tak…

19 kwietnia teleskopy dostrzegły nieznany dotąd obiekt w kosmosie, oddalony od Ziemi o 57 milionów kilometrów. Asteroida otrzymała nazwę 2021 PDC. Eksperci NASA szybko obliczyli, że asteroida może zagrażać Ziemi. Czasu pozostało niewiele. Ponieważ orbity asteroidy i orbity naszej planety przecinają się, już w październiku tego roku mogłoby dojść do zderzenia. A to miałoby katastrofalne skutki dla Europy i Polski.

<a href=Twitter">

Twitter

Ogromne straty również w Polsce

W eksperymencie założono, że planetoida ma około 120 metrów długości (ale warto podkreślić, że wyliczenia wahają się między 35 a nawet 700 metrów). Eksperci ocenili, że obiekt uderzyłby w środkową Europę. Jako strefę uderzenia wskazano elipsę o obszarze 800 na 250 km, która rozciąga się z północnego zachodu na południowy wschód. Bardzo prawdopodobne, że efekt uderzenia dotknąłby w znacznym stopniu Polskę. Uderzenie asteroidy poczyniłoby w naszym kraju potężne zniszczenia.

<a href=Twitter">

Twitter

W dalszej części symulacji naukowcy zawęzili region uderzenia do niewielkiego obszaru na granicy Niemiec, Czech i Austrii. Ale skutki katastrofy i tak byłyby ogromne.

<a href=Twitter">

Twitter

Po co czytać zmyślone przez naukowców scenariusze? Czy to kolejna próba zastraszenia ludzi? Nie, to eksperyment, dzięki któremu możemy sobie wyobrazić potencjalnie realną sytuację. Chociaż asteroida w rzeczywistości nie istnieje, uczestnicy konferencji naukowej potraktowali problem śmiertelnie poważnie. I tu pojawia się kluczowe pytanie: czy można zapobiec uderzeniu planetoidy w Ziemię? A jeśli nie, to jak poradzić sobie w takim przypadku?

Na razie konkretnej odpowiedzi po prostu nie ma, ale trwają prace nad misjami, których celem jest wypracowanie takich technologii, które w przyszłości mogłyby pozwolić na zmianę trajektorii obiektów takich jak 2021 PDC.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować