Dlaczego warto zamykać klapę w toalecie? To nagranie Cię do tego przekona!
Nie opuszczasz deski sedesowej przed spuszczaniem wody? To duży błąd. Dlaczego warto zamykać klapę w toalecie? Nagranie udostępnione przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado na pewno Cię do tego przekona. „Jeśli czegoś nie widzimy, to udajemy, że nie istnieje”- wyznał główny autor badania. Sprawdź, co się dzieje gdy spuszczasz wodę w toalecie.
Dlaczego warto zamykać klapę w toalecie?
Jak dobrze wiemy, toaleta jest siedliskiem wielu różnych bakterii min. gronkowca czy paciorkowca a także bakterii E.coli czy Salmonelli. Idąc tym tropem, powinniśmy regularnie dbać o czystość tego miejsca: stosować do czyszczenia przeznaczone do tego środki dezynfekujące. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, przy pomocy zielonego lasera pokazali jak różnorodne patogeny rozprzestrzeniają się podczas spłukiwania wody w toalecie.
Liczne bakterie i wirusy, które uwalniają się w obrębie toalety mogą tam pozostać nawet po kilku spłukaniach. Naukowcy postanowili sprawdzić w jaki sposób powyższe patogeny rozprzestrzeniają się. Swoje wnioski przekazali na łamach „Scientific Reports”. Dlaczego warto zamykać klapę w toalecie? Po obejrzeniu nagranego przez nich filmiku powinniśmy momentalnie wyrobić sobie nawyk opuszczania deski sedesowej.

YouTube
Cząsteczki aerozolu podczas spłukiwania
Dopiero w świetle lasera możemy zobaczyć, co dzieje się z cząsteczkami aerozolu, podczas gdy spływa w dół.
Jeśli czegoś nie widzimy, to udajemy, że nie istnieje. Kiedy zobaczysz ten film, już nigdy nie będziesz myślał o spłuczce w ten sam sposób
– powiedział główny autor badania John Crimaldi.
Naukowcy do eksperymentu użyli dwóch strumieni lasera, aby zbadać co się dzieje z cząsteczkami aerozolu podczas spłukiwania wody. Jeden z laserów świecił ciągle na toaletę, drugi zaś pulsacyjnie, dzięki czemu udało się zmierzyć prędkość wyrzucanych cząsteczek.
Okazało się, że podczas spłukiwania wody cząsteczki wystrzeliwują z prędkością 2 metrów na sekundę i unoszą się na wysokości 1,5 metra w ciągu ośmiu sekund.
Spodziewaliśmy się, że te cząstki aerozolu będą po prostu jakby unosiły się w górę, ale one wylatywały jak startująca rakieta
– powiedział autor badania John Crimaldi.
Ryzyko korzystania z publicznych toalet
Naukowcy wyjaśniają, że największe krople przeważnie opadają na powierzchnię w ciągu kilku sekund, a te mniejsze mogą zostać zawieszone w powietrzu nawet przez kilka minut. Dodatkowo patogeny mogą utrzymywać się w toalecie przez dziesiątki spłukiwań. W konsekwencji czego jesteśmy narażeni na czynniki chorobotwórcze pochodzące od innych osób. Na taką sytuacje w szczególności jesteśmy narażenia w toaletach publicznych.
Naukowcy z Kolorado mają nadzieję, że nagranie pozwoli ludziom uświadomić z jakim ryzykiem wiążę się korzystanie z publicznych toalet. Morał z badania jest jeden: należy spłukiwać wodę w toalecie przy zamkniętej desce sedesowej. Koniec, kropka.