×

Odśnieżanie samochodu zimą. To nagranie powinno zmusić kierowców do myślenia.

Mandat do 3 tyś. zł za nieodśnieżone auto? Taka kara skutecznie powinna odstraszyć uczestników ruchu do podróżowania zaśnieżonym czy oblodzonym pojazdem. Jednak w sieci pojawiło się nagranie, na którym kierowca samochodu osobowego nie zadbał o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nagranie powinno uzmysłowić, jak ważne jest odśnieżanie samochodu zimą.

Odśnieżanie samochodu zimą

Zima w Polsce trwa w najlepsze. Opady śniegu, marznącego deszczu, a do tego silny mróz spowodowały, że na drogach zrobiło się niebezpiecznie. Niestety nie tylko biały puch leżący na ulicach jest dla nas zagrożeniem. Pewien kierowca na Bieleckiej obwodnicy przekonał się jak groźny może być śnieg zalegający na dachu samochodu.

Zaśnieżony samochód może być dużym zagrożeniem dla ruchu. Przez co odśnieżanie samochodu zimą nie powinno ograniczyć się do usunięcia śniegu tylko z przedniej szyby. Odśnieżone powinny być wszystkie szyby i lusterka a także reflektory, tablice rejestracyjne i dach oraz pokrywa bagażnika i silnika.

Nieodśnieżony prawidłowo samochód może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Taki przykład możemy zobaczyć na nagraniu udostępnionym przez kanał „Bielskie Drogi”.

Jazda za nieodśnieżonym pojazdem

Kierujący osobowym w pewnym momencie musiał włączyć wycieraczki, ponieważ spadający z auta dostawczego śnieg skutecznie utrudniał mu jazdę.

Jak widać niektórzy kierowcy nie dbają o to, że w tym roku za nieodśnieżony pojazd mandaty są znacznie wyższe niż w roku ubiegłym. Stary taryfikator przewidywał kary od 20 do 500 zł, nowy zaś zwiększył próg 6-krotnie. W momencie kiedy policja zatrzyma nieodśnieżony samochód, może nałożyć mandat nawet do 3 tyś. złotych.

Odśnieżanie ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach

Za ignorowanie przepisów i używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim narażamy się na mandat w wysokości do 3 tysięcy złotych. Dodatkowo, gdy dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci za to wykroczenie mogą nałożyć mandat karny w wysokości do nawet 5 tysięcy złotych

– informuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

W przypadku samochodów dostawczych czy ciężarowych sprawa jest nieco skomplikowana. Aby kierowcy tych pojazdów zgodnie z prawem odśnieżali swój pojazd muszą posiadać badania do pracy na wysokości. To zrozumiałe, że nie każdy kierowca może się wspiąć na 4-metrową naczepę. Nie każdy też jest w stanie przejść badania uprawniające do pracy na wysokości.

Warto pamiętać, że ta niby błaha czynność jaką jest odśnieżanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

Źródła: www.fakt.pl, nowysacz.naszemiasto.pl, www.youtube.com
Fotografie: Youtube (miniatura wpisu), www.youtube.com

Może Cię zainteresować