×

Dziura w ziemi w Chile budzi grozę. „Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy”

Dziura w ziemi w Chile. W miniony weekend w północnej części kraju pojawiło się tajemnicze zapadlisko o średnicy 25 m i głębokości ok. 200 m. Wysłani na miejsce eksperci są bardzo zaniepokojeni, ponieważ czegoś takiego jeszcze nie widzieli. W dodatku dziura ta cały czas się powiększa!

Dziura w ziemi w Chile. Jakie ma wymiary?

Kilka dni temu w północnej części Chile pojawiło się tajemnicze zapadlisko. Gigantyczna dziura o średnicy 25 metrów i głębokości ok. 200 metrów sprawia wrażenie, jakby ziemia się otworzyła. Na ten widok może opaść szczęka!

Zapadlisko znajduje się w regionie Atakama w gminie Tierra Amarilla na terenie należącym w większości do kanadyjskiej spółki górniczej Lundin Mining, gdzie zlokalizowana jest podziemna kopalnia miedzi.

Na szczęście, jak przekazali przedstawiciele firmy, w wyniku zapadnięcia się ziemi nikt nie ucierpiał.

Olbrzymie zapadlisko w ziemi. Skąd się wzięło?

Burmistrz Tierry Amarilla, Cristobal Zuniga powiedział w lokalnej stacji radiowej, że zapadlisko jest konsekwencją niekontrolowanej i nasilonej działalności wydobywczej, która jest prowadzona na tym terenie. Co więcej, jako inny powód „otwarcia się ziemi” wskazuje brak odpowiednich środków bezpieczeństwa.

To największe zapadlisko, jakie widzieliśmy w ostatnim czasie. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, ponieważ jest ono aktywne i ciągle się powiększa. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy

– przekonuje Zuniga.

25-letni burmistrz przyznał również, że społeczność mieszkająca w pobliżu kopalni zawsze obawiała się, że coś takiego może się zdarzyć.

Rząd, Sernageomin i ta firma muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności i szybko zbadać, co się stało i dlaczego

– zaapelował Zuniga w ADN Radio.

Dziura w ziemi w Chile. Co na to eksperci?

Sernageomin, czyli Krajowa Służba Geologii i Górnictwa Chile o niezwykłym odkryciu została poinformowana w sobotę. Wtedy też niezwłocznie wysłano na miejsce specjalistów. Byli pod ogromnym wrażeniem tego, co zastali, ponieważ ich oczom ukazał się lej krasowy o średnicy 25 metrów.

W związku z tym wydano decyzję o zamknięciu zagrożonych obszarów na terenie kopalni i w jej pobliżu. Ponadto, Sernageomin ujawnił wstępne wyniki oględzin tajemniczej dziury w ziemi.

To głębokie zapadlisko, ma około 200 metrów. Nie wykryliśmy tam żadnego materiału górniczego, ale zaobserwowaliśmy obecność dużej ilości wody

– wyjaśnia David Montenegro z Sernageomin.

Śledztwo w sprawie zapadliska wciąż trwa.

Źródła: www.vice.com, tvn24.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x