×

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi. Jest większa niż wieża Eiffla w Paryżu

Jest większa niż wieża Eiffla w Paryżu. W przyszłym tygodniu gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi. Według amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, jest to „potencjalnie niebezpieczny obiekt”. Czy zagrozi naszej planecie?

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Kosmiczny obiekt przynajmniej raz na 10 lat znajduje się blisko Ziemi, ale tym razem będzie wyjątkowo blisko – zdaniem astronomów od 20 lat obiekt nie był równie blisko naszej planety.

Asteroida 4660 Nereus ma kształt jaja i około 330 metrów długości, a to oznacza, że obiekt jest większy niż wieża Eiffla (jej całkowita wysokość wynosi 324 metry). Nazwę Nereus wybrano na cześć greckiego boga morza Nereusza, który był synem Gai.

Po raz pierwszy asteroidę odkryto 28 lutego 1982 roku. Zbliża się ona do Ziemi prawie co 10 lat.

Nereus stał się jednym z ulubionych obiektów badań naukowców. Dlaczego? Powodów jest wiele. Baza Asterank wskazuje, że ten „potencjalnie niebezpieczny obiekt” posiada ogromne złoża niklu, żelaza i kobaltu, które łącznie warte są 4,71 miliarda dolarów!

A w związku z tym, że obiekt często odwiedza nasz region Układu Słonecznego, NASA oraz japońska agencja kosmiczna JAXA rozważały kiedyś pobranie z niej próbki, używając do tego statku kosmicznego. Ostatecznie wybrano do tego inny obiekt – planetoidę.

„Nie powinna zagrażać Ziemi”

Zdaniem naukowców asteroida 4660 Nereus zbliży się do Ziemi 11 grudnia. Będzie wtedy pędzić z prędkością 23,7 tys. kilometrów na godzinę. Chociaż taka informacja może brzmieć niepokojąco, warto pamiętać, że NASA jako „obiekt blisko Ziemi” klasyfikuje każdy obiekt kosmiczny, który znajduje się w odległości 193 milionów kilometrów od naszej planety.

Natomiast każdy obiekt szybko poruszający się ok. 7,5 miliona kilometrów od Ziemi uznawany jest za „potencjalnie niebezpieczny”. Wówczas astronomowie uważnie monitorują obiekt, żeby móc wyśledzić ewentualne odchylenia, które mogłyby wskazywać na możliwą kolizję z Ziemią.

Jednak tym razem astronomowie uważają, że gigantyczna asteroida „nie powinna zagrażać” naszej planecie i nie przewidują kolizji asteroidy z Ziemią.

Według amerykańskiej agencji kosmicznej, Nereus zbliży się do Ziemi ponownie w marcu 2031 r., w listopadzie 2050 r. oraz w lutym 2060 r.

Źródła: tvn24.pl, tech.wp.pl
Fotografie: Twitter/Zdj. ilustrujące (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować