×

Gigantyczna asteroida blisko Ziemi! Pędzi z prędkością 76 000 km/h

Gigantyczna asteroida blisko Ziemi. Rozmiar i prędkość ciała niebieskiego określonego symbolem 7335 (1989 JA) budzą grozę. Olbrzym o „kosmiczny włos” ma minąć naszą planetę już dzisiaj!

Asteroida blisko Ziemi

Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) NASA potwierdziło, że asteroida 7335 (1989 JA) zbliża się w kierunku naszej planety w zastraszającym tempie. W wyliczeń ekspertów wynika jednak, że możemy czuć się bezpieczni.

asteroida blisko Ziemi
Pixabay

Asteroida minie Ziemię w piątek 27 maja o 14:26 czasu uniwersalnego (UTC), czyli o godz. 16:26 czasu polskiego. Eksperci określili, że gigant ma kilometr średnicy i pędzi w przestworzach z prędkością 76 000 km/h! Zderzenie asteroidy z Ziemią oznaczałoby więc katastrofą na skalę globalną.

NASA obliczyła, że to nam na szczęście nie zagraża. Ciało niebieskie przeleci w odległości około 4 mln kilometrów od naszej planety. To zaledwie 10 razy więcej niż wynosi odległość Księżyca od Ziemi. Tyle wystarczyło, aby amerykańska agencja kosmiczna zaliczyła tę asteroidę do obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi (tzw. obiektów z grupy NEO).

Obliczono już, że kolejny raz asteroida 7335 (1989 JA) zbliży się do Ziemi w 2055 roku. Ma być jednak wówczas znacznie bardziej oddalona od naszej planety niż ma mieć to miejsce za 20 minut!

Według NASA, 7335 (1989 JA) jest największą asteroidą, która zbliży się w tym roku do Ziemi. Naukowcy szacują, że porusza się z prędkością 76 tysięcy kilometrów na godzinę. Kolejne bliskie spotkanie z tym obiektem nastąpi 23 czerwca 2055 roku, wtedy jednak przeleci dalej niż w tym roku – w odległości około 70 razy większej niż odległość między Ziemią a Księżycem

– podaje TVN24.pl.

asteroida blisko Ziemi
Flickr
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: nauka.tvp.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Flickr

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij