×

Kosmiczny wybuch blisko Ziemi. Naukowcy oszacowali, kiedy nastąpi

Kosmiczny wybuch blisko Ziemi: astronomowie natrafili na układ podwójny, który składa się z białego karła i jego towarzysza. Sąsiadująca z białym karłem gwiazda jest tak blisko, że z czasem może dojść do potężnej eksplozji.

Kosmiczny wybuch blisko Ziemi

Supernowa to wybuch, który kończy życie gwiazdy. Gdy do niego dochodzi, materia zostaje wyrzucona w przestrzeń z prędkością od około 15 000 do 40 000 kilometrów na sekundę. Astronomowie nieustannie obserwują pozostałości po tego typu zjawiskach. To kosmiczny spektakl – tajemniczy, nieco przerażający, ale niewyobrażalnie piękny. O tym, że wkrótce prawdopodobnie znów do niego dojdzie, napisał komputerswiat.pl.

Kosmiczny wybuch blisko Ziemi
Twitter
Kosmiczny wybuch blisko Ziemi
Twitter

HD265435 to układ podwójny, który nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem w Drodze Mlecznej. Ale w tym przypadku mamy do czynienia z czymś niespotykanym.

HD265435 składa się z białego karła i sąsiadującej z nim gwiazdy. Oba obiekty położone są tak blisko siebie, że pierwsza z nich wsysa drugą (biały karzeł pochłania materią, która wsysa drugą gwiazdę). Właśnie to spowoduje, że dojdzie do potężnej eksplozji.

Kosmiczny wybuch blisko Ziemi
Twitter

Kiedy to nastąpi?

Warto zaznaczyć, że to, co naukowcy określają mianem „bliskiego Ziemi”, w praktyce oznacza, że układ podwójny znajduje się około 1,5 tys. lat świetlnych od nas. Choć dla nas jest to odległość abstrakcyjna, to w skali kosmicznej można ją uznać za stosunkowo niewielką.

Dzięki obserwacjom naukowców wiemy, że biały karzeł z układu HD265435 ma obecnie masę zbliżoną do masy Słońca. Jego „sąsiadka” jest natomiast o ok. 40 proc. mniejsza. Biały karzeł okrąża ją co ok. 100 minut. Na podstawie wyliczeń naukowcy szacują, że do potężnej eksplozji może dojść za około 70 mln lat.

Kosmiczny wybuch blisko Ziemi
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij