×

Ognisko koronawirusa w Pomorskiem. Wsród zakażonych ratownicy wodni

Ognisko koronawirusa w Pomorskiem wykryto w jednej z drużyn ratownictwa wodnego w Jastarni w powiecie puckim. Tylko w sobotę tamtejszy Sanepid zdiagnozował 17 nowych zachorowań na COVID-19.

Krzywa zakażeń rośnie

Przełom wakacji zaskoczył Polaków nagłym wzrostem zakażeń koronawirusem. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 przypadkach, w piątek o 657, a w sobotę o 658, co jak dotąd, stanowi najwyższą liczbę nowych zakażeń w ciągu doby odnotowaną w Polsce od początku pandemii.

W ciągu minionej doby zarejestrowano 548 zakażeń koronawirusem. Czyli wyraźnie mniej niż poprzedniego dnia, ale lepiej na razie nie popadać w nadmierny optymizm. W weekendy liczba nowych zakażeń podawanych przez Ministerstwo Zdrowia z reguły jest niższa. Ma to związek z mniejszą ilością przeprowadzanych testów.

W tej sytuacji minister zdrowia Łukasz Szumowski zdecydował się przerwać urlop i wrócić do Warszawy. Zaraz po przyjeździe udzielił wywiadu Onetowi, w którym przekonywał, że tegoroczne wakacje lepiej spędzić w Polsce niż za granicą:

Najbezpieczniejsze są te rejony, gdzie tego jest mało, czyli w Polsce. Wiele krajów ma znacznie wyższe wskaźniki. W większości regionów Polski tego wirusa jest nadal bardzo niewiele.

Ognisko koronawirusa w Pomorskiem

Okazuje się, że to nie do końca prawda. Nowe ognisko koronawirusa wykryto właśnie w województwie pomorskim, a konkretnie w jednej z ulubionych wakacyjnych miejscowości Polaków, Jastarni. Zakażenie koronawirusem zdiagnozowano wśród członkiń jednej z dużyn ratownictwa wodnego. Jak ujawnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku, Bożena Śliwicka w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim, sytuacja jest rozwojowa, ale pod kontrolą:

W wyniku prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych wytypowaliśmy 20 osób do kwarantanny. W większości są to osoby przyjezdne, spoza powiatu puckiego). Będą one poddawane regularnym badaniom. Jest to początek ogniska, ono, prawdopodobnie, będzie się rozwijało.

Jak potwierdza na Twitterze Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku, Tomasz Augustyniak, na razie zakażenie wykryto u dwóch kobiet. Kilka innych znajduje się w grupie ryzyka:

Młode kobiety z Gdańska i powiatu puckiego powiązane są z ogniskiem w drużynie sportowej i nowym ogniskiem wśród ratowników wodnych (łącznie 2 osoby). 5 osób z Gdańska i jedna z Gdyni pozostawały w kwarantannie. Pozostałe nie były objęte żadną formą nadzoru. Osoby te m.in. wracały zza granicy, gdzie mogło dojść do zakażenia. Mogło także do nich dojść w czasie spotkań towarzyskich.

Niestety, w sobotę sytuacja uległa pogorszeniu. Tego dnia pomorski Sanepid potwierdził zakażenie koronawirusem już u 17 osób.  Oprócz 2 nowych przypadków COVID-19 wykrytych w Jastarni w powiecie puckim, kolejne 9 zdiagnozowano w Gdańsku, 4 w Gdyni, 1 w Sopocie i 1 w powiecie wejherowskim. Ogółem w województwie pomorskim w niedzielę 2 sierpnia jest zarejestrowanych 225 aktywnych przypadków zakażeń i jedno wyzdrowienie.

 

Źródła: www.fakt.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.rmf24.pl

Może Cię zainteresować

zamknij