×

Kolejny ksiądz zakażony COVID-19. Sanepid niezwłocznie poszukuje wiernych!

Nowe ognisko koronawirusa w kościele wykrył wrocławski sanepid. Inspektorzy błagają o kontakt osoby, które 5 kwietnia przyjęły komunię z rąk zakażonego księdza.

Łamanie obostrzeń sanitarnych

Kościół Katolicki w Polsce zdążył zasłynąć lekkim podejściem do zagrożenia epidemicznego. Chociaż Ministerstwo Zdrowia zaostrzyło limit osób mogących przebywać w kościele w tym samym czasie do 1 osoby na 20 m2, przy zachowaniu odległości i noszeniu maski, reguły sanitarne są nagminnie łamane, o czym świadczą liczne zdjęcia i filmy zamieszczane w internecie.

Poseł Lewicy Tomasz Trela odwiedził przed Wielkanocą kilka łódzkich kościołów i na konferencji prasowej zaprezentował wykonane podczas tej wizytacji zdjęcia. Widać na nich tłumy parafian, stojących w ścisku, bez przestrzegania żadnego dystansu.

Wielkopolscy policjanci przed świętami złożyli wizytę dwóm świątyniom w okolicy i odkryli, że w kościele w Wolsztynie, gdzie mogło znajdować się jednocześnie 120 wiernych, było ich 360, a w kościele w Mochach limit został przekroczony pięciokrotnie. Skończyło się nałożeniem dwóch mandatów, w wysokości 20 i 50 złotych.

Sytuację skomentował poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski, który wyznał w rozmowie z Radiem Zet, osobiście nie słyszał o „wydarzeniach, które byłyby związane z kościołem i zakażeniami”.

Nowe ognisko koronawirusa w kościele

Być może umknęły mu rozpaczliwe apele sanepidu o zgłaszanie się osób, które w dniach 21-26 marca uczestniczyły w mszy w kościele p.w. św. Jana Apostoła w Człuchowie. Okazało się, że proboszcz, zakażony koronawirusem, trafił do szpitala, co nie przeszkodziło pozostałym duchownym parafii zachęcać wiernych do udziału w nabożeństwach i „nocy konfesjonałów”.

To oczywiście nie jedyne wykryte ostatnio ognisko koronawirusa, zlokalizowane w kościele. Wrocławski sanepid właśnie poszukuje osób, które 5 kwietnia przyjmowały komunię świętą z rąk duchownego w dwóch kościołach w Chrząstawie Wielkiej w województwie dolnośląskim.

Jak informuje Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu, u księdza z parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chrząstawie Wielkiej, wykryto zakażenie koronawirusem. Sanepid poszukuje wszystkich wiernych, którzy w trakcie nabożeństw odprawianych 5 kwietnia – o godzinach 8 i 12 w kościele w Chrząstawie Wielkiej i o godzinach 10 i 17 w kościele w Nadolicach Wielkich – przyjmowały komunię świętą. Te osoby proszone są o kontakt ze stacją sanepidu we Wrocławiu pod numerem telefonu 887 438 593.

Jak niedawno poinformował resort zdrowia, obecnie obowiązujące obostrzenia epidemiczne, w tym limit osób mogących jednocześnie przebywać w kościele, zostają przedłużone do 18 kwietnia. Kościół odniósł się do tej decyzji ze zrozumieniem. Trudno się temu dziwić, w końcu co to za różnica, czy nie przestrzega się limitu jednej osoby na 15 m2, czy na 20 m2.

Źródła: tvn24.pl

Polecane

Może Cię zainteresować