×

Odważna decyzja królowej Elżbiety II. Tego w historii Anglii jeszcze nie było!

Wielka Brytania jako pierwsza rozpoczyna serię szczepień przeciw SARS-CoV-2. A że przykład idzie z góry, odważna decyzja królowej Elżbiety i jej męża ma udowodnić, że Brytyjczycy nie mają powodu do obaw.

Brytyjczycy zaczynają masowe szczepienia

Kilka dni temu Wielka Brytania jako pierwsza na świecie dopuściła do użytku szczepionkę Pfizera i BioNTech. Brytyjski rząd podjął decyzję w oparciu o rekomendację agencji, która bada leki i produkty medyczne. Agencja ta uznała szczepionkę za bezpieczną. Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock zapowiedział, że szczepienia obywateli rozpoczną się już na dniach.

Amerykański koncern Pfizer i niemiecka firma BioNTech poinformowały, że ich szczepionka jest w 90 proc. skuteczna. Natomiast kolejne badania miały wykazać nawet 95-procentową skuteczność preparatu.

Jak informuje Interia, dziesiątki milionów dawek szczepionki na koronawirusa zostaną przetransportowane wojskowymi samolotami z Belgii do Wielkiej Brytanii. Do tej pory na Wyspy Brytyjskie trafiło już 800 tys. dawek szczepionki Pfizer/BioNTech.

Do końca roku władze chcą przetransportować pięć milionów dawek, a po 1 stycznia – kolejne 35 milionów.

Odważna decyzja królowej Elżbiety

Wiemy już, że jedynie niespełna połowa Polaków chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. W Wielkiej Brytanii liczba osób sceptycznie nastawionych do szczepienia jest mniejsza niż w naszym kraju. Mimo to królowa Elżbieta i jej mąż postanowili dać Brytyjczykom przykład.

W Wielkiej Brytanii, tak jak i w Polsce, w pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają seniorzy oraz osoby najbardziej narażone na zakażenie. By pokazać, że preparat jest w pełni bezpieczny, Elżbieta II oraz jej mąż zostaną zaszczepieni priorytetowo. Przypomnijmy, że monarchini ma 94 lata, a książę Filip 99, a zatem małżeństwo znajduje się w grupie ryzyka.

Zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam ocenił, że pierwsza fala szczepień może zredukować liczbę hospitalizacji oraz zgonów z powodu Covid-19 nawet o 99 proc.

Warto podkreślić, że Wielka Brytania należy do krajów najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła tam już 61 tys., co sprawia, że pod względem liczby zgonów Anglia zajmuje piąte miejsce na świecie. W niechlubnej czołówce plasuje się za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij