×

Szczepienia od przyszłego tygodnia. Pierwszy kraj na świecie zaczyna dystrybucję

Szczepienia od przyszłego tygodnia rozpoczną się w Wielkiej Brytanii. Ten kraj, jako pierwszy na świecie, rozpoczyna masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. Kiedy szczepionki dotrą do Polski?

Wyścig po szczepionkę

Wielka Brytania zatwierdziła do dystrybucji szczepionkę przeciwko koronawirusowi stworzoną przez Pfizera i BioNTech. W ten sposób będzie pierwszym krajem na świecie, który na szeroką skalę rozpocznie szczepienie swoich obywateli już od przyszłego tygodnia.

Szczepionka Pfizera i BioNTech otrzymała rekomendację agencji zajmującej się badaniem leków i produktów medycznych, która potwierdziła, że stosowanie tego preparatu jest bezpieczne. Producenci chwalą się 95-procentową skutecznością szczepionki.

Jak donosi AFP, Wielka Brytania zamówiła 40 mln dawek, z czego 10 mln ma trafić na brytyjski rynek jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę, że uzyskanie odporności wymaga podania dwóch dawek, w ciągu najbliższego miesiąca uda się zaszczepić 5 milionów Brytyjczyków.

Szczepienia od przyszłego tygodnia

Dzięki szybkiemu przyjęciu przez rząd rekomendacji agencji ds. bezpieczeństwa leków, Wielka Brytania na ostatniej prostej wyprzedziła Stany Zjednoczone, które, jak butnie zapowiadał ustępujący prezydent Donald Trump, miały być pierwszym krajem na świecie, który wygra z koronawirusem.

Zawiodła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, która uprzedziła, że wyda zezwolenia na masowe szczepienia na pewno nie wcześniej niż 10 grudnia.

Pierwsze dawki szczepionki Pfizera i BioNTech trafią do USA za dwa tygodnie. Wtedy Brytyjczycy będą już po pierwszych szczepieniach.

Polska czeka na szczepionki, zamówione przez Komisję Europejską od trzech producentów. Oprócz szczepionki Pfizera do krajów Unii Europejskiej mają trafić szczepionki Moderny, chwalącej się 94,5-procenową skutecznością oraz produkt firmy AstraZeneca, którego skuteczność waha się między 62 a 90 proc.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.se.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować