×

Niezaszczepione dziecko zakazi się Covidem? Lekarz nie ma wątpliwości

Według jednego z angielskich lekarzy, niemal każde niezaszczepione dziecko zakazi się Covidem. Ma być to skutek niechęci rodziców do podawania im preparatów przeciwko koronawirusowi.

Każde niezaszczepione dziecko zakazi się Covidem?

Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty postawił odważną tezę, stwierdzając, że wszystkie dzieci prędzej czy później będą nosicielami koronawirusa. Nie oznacza to jednak wzrostu śmiertelności wśród osób nieletnich, bo te wykazują ogromną odporność na Covid-19.

W trakcie wczorajszej konferencji prasowej Whitty, odpowiadając na pytania poselskiej komisji zdrowia, powiedział:

Na tyle, na ile możemy ocenić, w tej grupie wiekowej zdecydowanie ma miejsce obecnie znacząca transmisja. Praktycznie każde niezaszczepione dziecko zostanie zainfekowane w pewnym momencie między 12. a 15. rokiem życia. Biorąc pod uwage nasze badania, prawie połowa wszystkich dzieci już miała koronawirusa w czasie tej pandemii.

Niezaszczepione dziecko zakazi się Covidem
Twitter

Profesor Whitty razem z grupą ekspertów zaleca, aby osoby nieletnie w wieku od 12 do 15 lat przyjmowały szczepionkę. Według niego, jest to jeden z kluczowych elementów walki z pandemią. Co prawda dzieci i nastolatki zwykle nie chorują na Covid-19 lub przechodzą go bardzo lekko. Jednakże wciąż mogą roznosić groźnego wirusa. Szczepienia ochronne miałyby zniwelować ryzyko jego przenoszenia oraz chronić dzieci, które mogłyby potencjalnie ciężko przejść zakażenie koronawirusem.

Opozycyjne stanowisko

Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) ma opozycyjny stosunek do propozycji profesora Whitty’ego oraz jego kolegów. Oficjalnie ogłoszono, że potencjalne korzyści z ogólnych szczepień wobec nieletnich są zbyt małe, aby wspierać takie działania:

U zdecydowanej większości dzieci zakażenie SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami i ustępuje bez leczenia. Spośród bardzo nielicznych dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które wymagają hospitalizacji, większość ma podstawowe schorzenia z których wynikają komplikacje. Komisja zarekomendowała rozszerzenie listy warunków, których dotyczy oferta szczepień dla zagrożonych dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Biorąc pod uwagę bardzo niskie ryzyko poważnej choroby COVID-19 u skądinąd zdrowych dzieci w wieku od 12 do 15 lat, rozważania dotyczące potencjalnych szkód i korzyści wynikających ze szczepień są odpowiednio wyważone, dlatego zaleca się podejście zapobiegawcze.

Niezaszczepione dziecko zakazi się Covidem
Twitter

Jednakże w raporcie zaznaczono także, że organy państwowe powinny tę decyzję konsultować z innymi podmiotami związanymi z młodzieżą m.in. z komisją edukacyjną. Jeśli potencjalne szczepienia pozytywnie wpłynęłyby na możliwość przywrócenia tradycyjnej formy edukacji, powinny być one rozważone.

W Wielkiej Brytanii podano dotychczas 93,2 mln szczepionek przeciw Covid-19. Ponad połowa, czyli 48,6 mln to pierwsze dawki, a pozostałe 44,6 mln osób otrzymało drugą dawkę. To oznacza, że na wyspach 89,5 proc. osób powyżej 16 r.ż. otrzymało szczepionkę. Jednakże wciąż notuje się tam wysoki wskaźnik zakażeń koronawirusem.

Źródła: www.gov.uk, www.gov.uk, news.sky.com, www.standard.co.uk, www.gov.uk
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij