×

Pomyłka podczas szczepienia dzieci na COVID-19. Chłopcy dostali zbyt dużą dawkę

Pomyłka podczas szczepienia dzieci w wieku 6 i 7 lat. Lekarze podali chłopcom dawki szczepionek przeznaczone dla osób dorosłych. Gdy sprawa wyszła na jaw, rodzice wściekli się.

Pomyłka podczas szczepienia dzieci

Szczepić dzieci, czy nie szczepić? To pytanie, na które muszą sobie odpowiedzieć rodzice w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych niedawno zdecydowano, że mogą się szczepić przeciwko koronawirusowi dzieci od piątego roku życia. Gdy zapadła decyzja, prezydent Joe Biden stwierdził, że to „koniec miesięcy martwienia się o swoje dzieci”.

To ważny krok w naszej walce o zwycięstwo nad wirusem

– dodał.

Ale ostatnie wydarzenie z Teksasu poddaje w wątpliwość słowa prezydenta. Doszło do poważnej pomyłki, która wyprowadziła rodziców zaszczepionych chłopców z równowagi.

Julian Gonzalez, ojciec 6-latka przyznaje, że długo wzbraniał się przed zaszczepieniem syna przeciwko Covid-19. Zmienił zdanie, gdy pracownik punktu szczepień zapewnił go, że dziecko otrzyma preparat Pfizera przeznaczony dla dzieci. Mężczyzna ostatecznie zgodził się na zaczepienie chłopca.

Wkrótce wyszło na jaw, że doszło do feralnej pomyłki. 6-latek otrzymał dawkę preparatu Pfizera przeznaczoną dla osób dorosłych. Jak się okazało, nie był to jedyny tego typu przypadek. W takiej samej sytuacji znalazł się także inny, o rok starszy chłopiec.

Pomyłka podczas szczepienia dzieci
Twitter/Zdj. ilustrujące

Telefon z Departamentu Zdrowia

Rodziców poinformował o pomyłce przedstawiciel Departamentu Zdrowia. Jednak nie potrafił on udzielić odpowiedzi na pytanie, jak mogło do tego dojść.

Zostały powiadomione właściwie organy

– poinformował lakonicznie wzburzonych rodziców.

Na szczęście 7-latek czuł się dobrze po przyjęciu szczepionki. Z kolei 6-letni chłopiec skarżył się na ból ręki, w którą zrobiono mu zastrzyk, miał także stan podgorączkowy.

Szczepionka Pfizera w USA jest podawana (a przynajmniej powinna być) dzieciom w wieku 5-11 lat w dwóch dawkach po dziesięć mikrogramów, co stanowi jedną trzecią dawki stosowanej zwykle u dorosłych.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij