×

600+ dla zaszczepionych? Politycy z PSL uważają, że tylko tak przekonają Polaków

600+ dla zaszczepionych, czyli pieniądze w zamian za przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie stałego dodatku covidowego dla personelu niemedycznego. Te zaskakujące rozwiązania polityków z PSL mają realną szansę wejść w życie. Oto nowy pomysł na walkę z pandemią.

Nakłanianie do szczepień

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem sprawia, że politycy zaczynają szukać nowych, skuteczniejszych metod na walkę z pandemią. Wczoraj padł rekord czwartej fali epidemii. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28 380 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dziś jest równie źle, ponieważ resort zarejestrował aż 28 128 nowych zakażeń. W związku z zaostrzeniem pandemii, rządzący zastanawiają się nad sposobami ograniczenia tempa jej rozwoju.

Członkowie klubu poselskiego przedstawili przed spotkaniem z marszałek Sejmu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych propozycję projektu, zmierzającego do wywarcia na Polakach jeszcze większej presji szczepień.

W rozmowach uczestniczył m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz przedstawiciele Rady Medycznej. Lider PSL, Kosiniak-Kamysz podczas wczorajszej konferencji prasowej stwierdził, że istnieje potrzeba usilnego zachęcania Polaków do szczepień.

Uważamy, że jest potrzeba większych zachęt do szczepień przeciw Covid-19, że rząd nie wykonał wszystkiego, co możliwe.

600+ dla zaszczepionych

Szef ludowców uważa, że dobrym sposobem byłoby zaoferowanie Polakom pieniędzy w zamian za poddanie się szczepieniu.

Dlatego proponujemy bardzo jasną zachętę, świadczenie w wysokości 600 złotych za zaszczepienie się. Nie ma już dzisiaj innego wyjścia. Niektóre kraje to wprowadziły, wprowadziła to Grecja, wprowadziły to Stany Zjednoczone.

W opinii polityka takie rozwiązanie zmobilizuje społeczeństwo do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Kosiniak-Kamysz zapewnia, że wydanie 600 złotych, to nic w porównaniu z kosztami leczenia chorych pacjentów.

To jest wielomiliardowy nie wydatek, tylko inwestycja.

Dodatki covidowe dla pracowników niemedycznych

Prezes PSL chciałby również wprowadzenia na stałe tzw. dodatku covidowego dla pracowników niemedycznych. Partia Ludowców chciałaby także, aby państwo finansowało zabiegi, leczenie i badania profilaktyczne obywateli RP w prywatnej służbie zdrowia.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła szefów klubów i kół parlamentarnych do udziału w rozmowie na temat „wyjścia ponad podziałami z projektem ustawy dotyczącym możliwości weryfikacji szczepień pracowników”.

Oznacza to, że już wkrótce może się pojawić nowy projekt, zakładający dyskryminację niezaszczepionych Polaków. W środę, 17.11 posłowie PiS, Czesław Hoc i Paweł Rychlik zapowiedzieli, że wkrótce w Sejmie pojawi się poselski projekt ustawy umożliwiający pracodawcy weryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19. W sytuacji, gdy okaże się, że zatrudniony się nie zaszczepił, przedsiębiorca będzie mógł zmienić tryb jego pracy. Tym samym, pracownik może przykładowo trafić do innego działu, w którym nie będzie miał kontaktu z klientami.

We wtorek Komisja Europejska opublikowała dane pokazujące, że wyższy poziom zaszczepienia wpływa na zmniejszenie liczby zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców. Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej obecnie znajduje się na piątej od końca lokacie.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować