×

Obraz namalowany przez Karola III sprzedany na aukcji za imponującą kwotę!

Tego się nie spodziewano! Obraz namalowany przez Karola III trafił na aukcję i został sprzedany za kwotę znacznie wyższą, niż szacowano. Dzieło powstało w 2001 r. i przedstawia zamek w Balmoral, w którym zmarła królowa Elżbieta.

Nietypowe hobby

O królu Karolu III powiedziano już wiele, ale nie wszyscy wiedzą, że brytyjski monarcha ma oryginalne hobby. Od niemal… 50 lat maluje akwarele! To pasja, którą król odziedziczył po zmarłym ojcu – książę Filip również lubił malować i interesował się sztuką.

Po raz pierwszy obrazy wykonane przez (wtedy jeszcze) księcia Karola, wystawiono już w 1977 r. Wystawę zorganizowano na zamku w Windsorze. I chociaż brytyjski monarcha sam nazywał siebie „pełnym entuzjazmu amatorem”, jego prace cieszyły się coraz większą popularnością. Twórczość księcia budziła zainteresowanie nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i za granicą. Jak się okazało, hobby zaczęło też przynosić spore zyski. Według PAP, w latach 1997-2016, na sprzedaży kopii swoich akwarel ówczesny książę Karol zarobił… ok. dwóch milionów funtów! Ta imponująca kwota w całości zasiliła konto Funduszu Charytatywnego Księcia Walii.

Obraz namalowany przez Karola III sprzedany na aukcji

Król Karol III najbardziej lubi malować pejzaże. Często przedstawiają one okolice królewskich rezydencji. Jeden z obrazów, przedstawiający zamek w Balmoral, sprzedano właśnie na aukcji „The Scottish Home” w domu aukcyjnym Bonhams. Zainteresowanie aukcją przerosło oczekiwania organizatorów, być może dlatego, że obraz przedstawia posiadłość, w której zmarła królowa Elżbieta. Ponadto jest to pierwszy obraz autorstwa żyjącego monarchy, wystawiany na aukcji.

W mojej dotychczasowej pracy jako licytator nigdy nie widziałem tak wielu ofert złożonych przed aukcją. Myślę, że to mówi samo za siebie

– powiedział Hamish Wilson z Bonhams.

Duże zainteresowanie przełożyło się również na kwotę, za którą sprzedano obraz. Spodziewano się, że cena wyniesie 400-600 funtów. Tymczasem, jak podaje CNN, podczas czwartkowej aukcji obraz sprzedano za 5735,50 funtów, czyli w przeliczeniu ok. 31 200 złotych. To mniej więcej 10 razy więcej, niż zakładali eksperci.

Fotografie: Youtube (miniatura wpisu), www.youtube.com

Może Cię zainteresować